bg
Chcę wiedzieć o...
Strona główna
KNF/UOKIK
376. posiedzenie KNF. Kary dla Pocztowe TUW i Allianz oraz stanowisko KNF ws. polityki dywidendowej

376. posiedzenie KNF. Kary dla Pocztowe TUW i Allianz oraz stanowisko KNF ws. polityki dywidendowej

Dodano: 2017-12-05

W dniu 5 grudnia br. odbyło się trzysta siedemdziesiąte szóste posiedzenie Komisji Nadzoru Finansowego.

Podczas posiedzenia Komisja przyjęła stanowisko w sprawie polityki dywidendowej banków spółdzielczych i zrzeszających, zakładów ubezpieczeń i reasekuracji, powszechnych towarzystw emerytalnych, domów maklerskich i towarzystw funduszy inwestycyjnych w 2018 r. KNF zaleca, aby dywidendę wypłaciły wyłącznie zakłady ubezpieczeń (reasekuracji), które spełniają wszystkie wymienione w stanowisku kryteria:

  • otrzymały w ramach BION za 2016 r. ocenę ryzyka dobrą (1,00) lub zadowalającą (2,00);  
  • w poszczególnych kwartałach 2017 r. nie wykazały niedoboru środków własnych na pokrycie wymogów kapitałowych;
  • w 2017 r. nie były objęte krótkoterminowym planem finansowym lub planem naprawczym;
  • według stanu na dzień 31 grudnia 2017 r. wielkość środków własnych bez odliczenia przewidywanych dywidend kształtowała się na poziomie co najmniej 175% wysokości wymogów kapitałowych dla zakładów prowadzących działalność w dziale I oraz co najmniej 150% wysokości wymogów kapitałowych dla zakładów prowadzących działalność w dziale II.

Zakłady ubezpieczeń spełniające powyższe kryteria, zgodnie z zaleceniami KNF, powinny ograniczyć wypłatę dywidendy do 75% wysokości zysku wypracowanego w 2017 r., przy czym pokrycie wymogów kapitałowych dla kwartału, w którym wypłacono dywidendę, powinno utrzymywać się na poziomie co najmniej 110%. Jednocześnie organ nadzoru dopuszcza wypłatę dywidendy równą całemu wypracowanemu w 2017 r. zyskowi, o ile pokrycie wymogów kapitałowych (po odliczeniu od środków własnych przewidywanych dywidend) na koniec 31 grudnia 2017 r. oraz dla kwartału, w którym wypłacono dywidendę, będzie na poziomie co najmniej 175% dla zakładów ubezpieczeń na życie oraz co najmniej 150% dla zakładów prowadzących działalność w dziale II. Komisja przypomina, że zakłady ubezpieczeń spełniające powyższe kryteria, przy podejmowaniu decyzji w sprawie wysokości dywidendy, powinny uwzględnić dodatkowe potrzeby kapitałowe w perspektywie dwunastu miesięcy od momentu zatwierdzenia sprawozdania finansowego za 2017 r., wynikające m.in. ze zmian w otoczeniu rynkowym i prawnym. Pełne stanowisko KNF ws. polityki dywidendowej jest dostępne w „Pełnej publikacji”.

Komisja nałożyła na Pocztowe Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych karę pieniężną w wysokości 50 tys. zł za naruszenie art. 18 ust. 2 ustawy o działalności ubezpieczeniowej poprzez ustalanie składki ubezpieczeniowej produktów z gr. 10 działu II w wysokości poniżej gwarancji realizowania świadczeń odszkodowawczych w latach 2011-2015.

Z kolei za przypadki opieszałości w przyznaniu i wypłacie świadczeń z ubezpieczeń gr. 10 lub niedopełnieniu obowiązków informacyjnych zostało ukarane Towarzystwo Ubezpieczeń i Reasekuracji Allianz Polska SA. Komisja jednogłośnie przyznała sankcję w wysokości 180 tys. zł.

Ponadto, Lidia Fido otrzymała zgodę na pełnienie funkcji członka zarządu Gothaer Towarzystwa Ubezpieczeń SA odpowiedzialnego za zarządzanie ryzykiem.

Kolejne posiedzenie Komisji Nadzoru Finansowego jest zaplanowane na dzień 19 grudnia 2017 r.

Pliki do pobrania

komunikat_knf_5_12_2017_60349.pdf
stanowisko_knf_ws__polityki_dywidendowej_60348.pdf

Artykuły powiązane

Przedsiębiorstwo może nałożyć obowiązek uzyskania zezwolenia na pobyt pracownika – wyrok TSUE

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) w wyroku z dnia 20 czerwca 2024 r. (sygn. akt C - 540/22) uznał, że pa...

Rejestracje z Polski postrachem na europejskich drogach

Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych opublikowało dane dotyczące szkód powodowanych przez polskich kierowców za...