bg
Chcę wiedzieć o...
Strona główna
Co nowego?
79% zatrudnionych chciałoby pakiet medyczny nawet za dopłatą

79% zatrudnionych chciałoby pakiet medyczny nawet za dopłatą

Dodano: 2016-04-07

Firma Sedlak & Sedlak opublikowała raport: „Świadczenie dodatkowe wobec pracowników w 2015 roku”. Wynika z niego, że 66 % badanych chciałoby otrzymać świadczenia dodatkowe od swego pracodawcy, nawet jeśli wiązałoby się to z zapłatą 100 zł. Aż 26 % badanych byłoby w stanie zapłacić 200 zł. Jak pokazuje zestawienie wyników badań z różnych lat, wartości z edycji z 2015 r. były najwyższe od 2012 r. Pracownicy są w stanie zapłacić pracodawcy, o ile ich potrzeby zostaną zrealizowane.

Do najbardziej popularnego świadczenia należą prywatne usługi medyczne, do których mogłoby dołożyć aż 79 % osób, biorących udział w badaniu. Grupowe ubezpieczenia zdrowotne, jak przedstawiają twórcy raportu z Sedlak & Sedlak, są oferowane przez 87 % korporacji, 81 % dużych firm. Ich obecność w pakietach pracowniczych dużych podmiotów nie powinna dziwić. Natomiast wbrew powszechnej opinii łatwo można znaleźć przedsiębiorstwa z sektora MSP, które zapewnia swoim pracownikom ubezpieczenie zdrowotne. Według raportu dotyczy to 69 proc. średnich i 52 proc. małych podmiotów biznesowych, w przypadku mikroprzedsiębiorstw taki pakiet występuje w co 3. firmie.  

– Firmy z sektora MSP są mniej skłonne, aby wykorzystywać tego typu narzędzia budowania wizerunku atrakcyjnego pracodawcy – zupełnie niepotrzebnie. Pozapłacowe benefity budują lojalność i motywację pracowników, a ci sami są chętni, aby je współfinansować. Obecnie nawet osoby zatrudnione na umowę na zlecenie albo o dzieło, czy w niepełnym wymiarze mogą przystąpić do takiego ubezpieczenia. Oferty są opracowywane i wzbogacane adekwatnie do klienta. Dla przykładu bez względu na wielkość przedsiębiorstwa, można już uzyskać dostęp do wszystkich specjalistów czy badań diagnostycznych. Problemem dla małych firm może rzeczywiście być „poruszanie” się w ofertach i dobór odpowiedniej propozycji. Pomoc kompetentnego doradcy może pozwolić nie tylko zbudować wizerunek firmy, ale i zaoszczędzić pieniądze – mówi Jacek Jewuła, kierownik marketingu, Saltus Ubezpieczenia.

Najwięksi pracodawcy już dawno dostrzegli korzyści z zapewnienia swoim pracowników dodatkowych, prywatnych świadczeń medycznych. Za ich przykładem idą mniejsze przedsiębiorstwa. Wśród argumentów przemawiają takie przesłanki jak: przyciągnięcie i utrzymanie w firmach talentów, poprawa wizerunku organizacji jako pracodawcy, zmniejszenie rotacji pracowników, a przede wszystkim zadbanie o ich zdrowie i zdrowie ich najbliższych (w domyśle zmniejszenie urlopów zdrowotnych). Potrzeba ubezpieczenia pracowników wynika też z charakterystyki samej branży, w jakiej działa dane przedsiębiorstwo. Im wyższy jest poziom ryzyka i odpowiedzialności pracodawcy za zdrowie i bezpieczeństwo pracowników, tym powinna wzrastać skłonność do zapewnienia im ubezpieczeń zdrowotnych. W razie wystąpienia jakiegokolwiek zdarzenia ubezpieczeniowego ryzyko i koszty leczenie, bądź naprawy szkód znajdują się po stronie zakładu ubezpieczeń.

– Polisa powinna być dopasowana do pracodawcy i do sektora, w którym funkcjonuje. Zdrowotne ubezpieczenie grupowe może przynieść długoterminową korzyść zwłaszcza firmom budowlanym, produkcyjnym czy sektorowi rolnemu, czyli tam, gdzie zatrudniony jest bardziej narażony na wypadek. Wybór odpowiedniej konstrukcji pakietu, który już w najtańszej swojej ofercie posiada duży wachlarz usług i uwzględnia specyfikę branży, czasem nie jest łatwy i wymaga konsultacji wykwalifikowanego agenta ubezpieczeniowego – ocenia Małgorzata Jackiewicz, dyrektor sprzedaży ubezpieczeń zdrowotnych, Saltus Ubezpieczenia.

Warto pamiętać, że zakup pakietu medycznego stanowi koszt uzyskania przychodu w firmie, gdyby był on współfinansowany wtedy objęty jest wyłącznie podatkiem dochodowym.

Artykuły powiązane

Kobiety chciały wyłudzić odszkodowanie z AC, ale…nie ubezpieczyły pojazdu

Policjanci z Gorzowa Wielkopolskiego zatrzymali dwie kobiety, które próbowały wyłudzić odszkodowanie, inscenizując kradz...

Kluczowe wyzwania polskiej prezydencji w Radzie UE z perspektywy sektora ubezpieczeniowego

Polska, obejmując prezydencję w Radzie Unii Europejskiej od 1 stycznia 2025 roku, stanie p...

Rynek ubezpieczeń komunikacyjnych po III kwartale 2024 roku – dane UFG

W okresie trzech pierwszych kwartałów 2024 roku zgłoszono ponad 1,4 miliona szkód z ubezpieczeń komunikacyjnych OC i AC...