bg
Chcę wiedzieć o...
Strona główna
Artykuły
Adwokaci i radcowie prawni chcą walczyć z kancelariami odszkodowawczymi

Adwokaci i radcowie prawni chcą walczyć z kancelariami odszkodowawczymi

Dodano: 2021-06-07

Na rynku działa wiele podmiotów, które nazywają siebie firmami prawniczymi. Ich spór z radcami prawnymi i adwokatami trwa nie od dziś.

Firmy oferujące usługi odszkodowawcze to sektor, którego nie obowiązują sztywne reguły m. in. w zakresie sposobów pozyskiwania klientów i reklamy. Podmioty te przekonują, że ich usługi są tańsze, a komunikacja z klientem bardziej zrozumiała. Profesjonalni pełnomocnicy przypominają, że to za nimi stoją lata nauki i konieczność przestrzegania standardów oraz wskazują, że retoryka firm oferujących usługi odszkodowawcze jest niezgodna z zasadami konkurencji. W internecie z łatwością znaleźć można treści, w których firmy, zachwalając swoje usługi, starają się zdyskredytować pracę adwokatów i radców prawnych.

Stowarzyszenie adwokackie Defensor Iuris zwróciło Naczelnej Radzie Adwokackiej uwagę na problem. Adwokat Krzysztof Gawęcki, rzecznik prasowy stowarzyszenia, zaznacza, że rozpowszechnianie nieprawdziwych lub wprowadzających w błąd informacji to czyn nieuczciwej konkurencji, natomiast powielanie stereotypowych opinii naraża profesjonalnych pełnomocników na utratę zaufania przez potencjalnych klientów. Monitorowaniem sprawy zajmuje się komisja do spraw etyki NRA. Aktywność wykazują także radcowie prawni.

– Świadczenie przez radcę prawnego pomocy prawnej na podstawie umowy ze spółką na rzecz klientów tej spółki stanowi naruszenie przepisów o formach wykonywania zawodu – mówi Gerard Dźwigała, główny rzecznik dyscyplinarny KIRP. I dodaje: – Wiemy, że takie incydenty się zdarzają. Sprawy o tym charakterze są już rozpoznawane przez rzeczników dyscyplinarnych.

Współpraca z podmiotami, które nie są profesjonalnymi kancelariami niesie za sobą wiele ryzyk.

– Takie podmioty nie mają z kancelarią prawną nic wspólnego i wbrew temu, co mówią, generują dla klientów duże zagrożenie i nierzadko problemy. Pracownicy tych firm nie podlegają żadnej odpowiedzialności – ani zawodowej, ani odszkodowawczej, które są gwarantowane w przypadku profesjonalnych pełnomocników – wskazuje Włodzimierz Chróścik, prezes Krajowej Rady Radców Prawnych.

Co więcej, zdaniem Chróścika, wynagrodzenia ustalane są w taki sposób, że ostatecznie okazują się dużo wyższe niż u profesjonalnego pełnomocnika.

– Adwokaci w wielu przypadkach kierują się stawkami określonymi w rozporządzeniu ministra sprawiedliwości w zakresie stawek minimalnych. Wynika to ze znaczącego napływu młodych adwokatów, którzy poszukują klienta i oferują mu bardzo atrakcyjne ceny – dodaje adwokat Małgorzata Kożuch, przewodnicząca Komisji ds. Etyki, Praktyki Adwokackiej i Wykonywania Zawodu przy NRA.

Osobom szukającym pomocy prawnej, weryfikacja, czy mamy do czynienia z profesjonalną kancelarią przysparza często trudności.

– Obecnie obowiązujące przepisy, które nie regulują precyzyjnie np. posługiwania się nazwą „kancelaria”, umożliwiają działanie takich podmiotów i wprowadzanie w błąd klientów. Być może jednym z rozwiązań byłoby zastrzeżenie nazwy „kancelaria” jako właściwej wyłącznie dla członków samorządów prawniczych – mówi Włodzimierz Chróścik. I dodaje: – Ze względu na rosnącą skalę problemu w naszym środowisku pojawiają się głosy zachęcające do podjęcia dyskusji wewnętrznej na ten temat, która skutkowałaby być może propozycją legislacyjną.

Artykuły powiązane

Przedsiębiorstwo może nałożyć obowiązek uzyskania zezwolenia na pobyt pracownika – wyrok TSUE

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) w wyroku z dnia 20 czerwca 2024 r. (sygn. akt C - 540/22) uznał, że pa...

Rejestracje z Polski postrachem na europejskich drogach

Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych opublikowało dane dotyczące szkód powodowanych przez polskich kierowców za...

Nazwa „odszkodowanie” nie wystarczy do zwolnienia z PIT

Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego Naczelny Sąd Administracyjny (NSA) w wyroku z dnia 26 marca 2024 r. (sygn. akt...