bg
Chcę wiedzieć o...
Strona główna
Analizy i raporty
Allianz podsumował tegoroczny sezon turystyczny

Allianz podsumował tegoroczny sezon turystyczny

Dodano: 2016-10-13

Allianz podsumował tegoroczny sezon wakacyjny wśród Amerykanów. Podobnie, jak na polskim rynku turystycznym spadła liczba wyjazdów zagranicznych. Jak wskazują eksperci z Grupy Allianz, głównym powodem tego spadku było niestabilna sytuacja polityczna przejawiająca się atakami terrorystycznymi i falą uchodźców.

Z badania wynika, że prawie co 4. Amerykanin w tym roku odwołał, opóźnił, zmienił lub ponownie rozważył swoje plany przed wyjazdem na wakacje z powodu możliwości wystąpienia ataku terrorystycznego. Aż 6% respondentów odwołało wyjazd wakacyjny, 5% zmieniło miejsce podróży, 4% datę wyjazdu, 4% rodzaj transportu, a tylko 3% wykupiło ubezpieczenie. 

Uczestnicy amerykańskiego badania Allianz uznali za regiony najbardziej narażone na ataki: Bliski Wschód (75%), Europę (66%), Afrykę (63%). Prawie co 2. osoba planująca wyjazd do Europy dokonała zmiany miejsca podróży.

– Pomimo tak dużej liczby zmian podczas letnich podróży do Europy analiza rezerwacji lotów pokazała wzrost liczby osób podróżujących na ten kontynent o 10%. Spadek liczby amerykańskich turystów zauważono w miastach, w których miały miejsce ataki terrorystyczne czyli w Brukseli, Paryżu i Istambule. Jednakże jesteśmy zadowoleni, że jedna rzecz pozostała niezmienna. Amerykanie znajdują sposób aby rozwijać swoją pasję zwiedzania świata pomimo wyzwań, na które napotykają w czasie częściej występujących ataków terrorystycznych – tak wyniki badania skomentował Vincent Luna, Allianz Worldwide Partners.

Podobne wnioski płyną z polskiej edycji badania „Plany wakacyjne Polaków w 2016 roku”, przeprowadzonego na zlecenie Mondial Assistance. Wynika z niego, że Polacy coraz częściej podejmując decyzje o wyborze miejsca podróży, biorą pod uwagę poziom bezpieczeństwa w danych regionie. Polacy również sprawdzali, czyli w danym miejscu przebywa duża grupa imigrantów, na przykład w 2015 r. Grecja była najbardziej popularnym miejscem podróży, podczas gdy w tym sezonie spadła na 4. pozycję – wakacje w tym kraju planował spędzić co 10. Polak. Z czego jak wskazują znawcy rynku, wzrost ten poniekąd związany jest z zamachem stanu w Turcji.

– W tegorocznym sezonie urlopowym wypoczynek zaplanowało 17,3 mln naszych rodaków. Jednak w związku z rosnącą ilością zagrożeń na świecie, wakacje w Polsce zaplanowało spędzić ponad 12,5 mln osób, czyli 1,8 mln więcej niż w roku ubiegłym. Wyjazd zagraniczny zadeklarowało nieco ponad 4,5 mln osób, to aż o 367 tysięcy mniej niż w 2015 r. – powiedział Piotr Ruszowski, dyrektor sprzedaży i marketingu w Mondial Assistance.

Artykuły powiązane

Przedsiębiorstwo może nałożyć obowiązek uzyskania zezwolenia na pobyt pracownika – wyrok TSUE

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) w wyroku z dnia 20 czerwca 2024 r. (sygn. akt C - 540/22) uznał, że pa...

Rejestracje z Polski postrachem na europejskich drogach

Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych opublikowało dane dotyczące szkód powodowanych przez polskich kierowców za...

Nazwa „odszkodowanie” nie wystarczy do zwolnienia z PIT

Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego Naczelny Sąd Administracyjny (NSA) w wyroku z dnia 26 marca 2024 r. (sygn. akt...