bg
Chcę wiedzieć o...
Strona główna
Artykuły
ARiMR rozpoczęła nabór wniosków o wypłatę odszkodowania za szkody spowodowane klęskami żywiołowymi

ARiMR rozpoczęła nabór wniosków o wypłatę odszkodowania za szkody spowodowane klęskami żywiołowymi

Dodano: 2016-12-30
Publikator: Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa

Do dnia 25 stycznia 2017 r. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przyjmuje wnioski o wypłatę odszkodowań za straty w gospodarstwach rolniczych spowodowane klęskami żywiołowymi.

Program finansuje straty poniesione w wyniku powodzi, deszczu nawalnego, suszy, wiosennych przymrozków, przezimowania, obsunięcia się ziemi, lawiny, gradu, huraganu bądź uderzenia pioruna. Innym warunkiem przyznania odszkodowania jest termin wystąpienia szkody. Świadczenie przysługuje za straty, które nastąpiły w roku poprzedzającym rok złożenia wniosku o przyznanie odszkodowania lub w tym samym. Szkody muszą dotyczyć strat w uprawach rolnych, zwierzętach gospodarskich bądź rybołówstwie, a ich wysokość musi wynosić co najmniej 30% średniej rocznej produkcji rolnej w gospodarstwie z trzech lat poprzedzających rok, w którym wystąpiła szkoda, albo z trzech lat w okresie pięcioletnim poprzedzającym rok, w którym wystąpiła szkoda, z pominięciem roku o najwyższej i najniższej produkcji w gospodarstwie.

Rolnicy mogą ubiegać się o przyznanie 300 tys. zł. Jest to maksymalna kwota dla całego okresu realizowania programu „Inwestycje odtwarzające potencjał produkcji rolnej”, która obowiązuje w okresie 2014 – 2020. Jak informuje ARiMR, wnioski o wsparcie można składać w oddziałach regionalnych ARiMR lub wysłać pocztą do właściwego oddziału regionalnego, bądź złożyć za pośrednictwem biura powiatowego ARiMR.

Każdy wniosek jest rozpatrywany przez komisję, która ocenia straty bezpośrednio w gospodarstwie rolniczym. Na podstawie tych szacunków ustalana jest wysokość pomocy udzielanej poszkodowanemu. W przypadku, gdy zniszczony składnik gospodarstwa był ubezpieczony, wówczas od przyznanej przez komisję kwoty odtrąca się kwotę odszkodowania uzyskaną od zakładu ubezpieczeń.

Ponadto, złożone przez rolników wnioski zostaną poddane ocenie punktowej. Pod uwagę będzie brana wysokość szkód w odniesieniu do zniszczonych lub uszkodzonych składników gospodarstwa wykorzystywanych do produkcji rolnej, procentowa wysokość szkód w produkcji rolnej oraz to, czy plantacja chmielu, sad lub plantacja krzewów owocowych objęta była dobrowolnym ubezpieczeniem. Na podstawie przyznanej liczby punktów sporządzone zostaną dwie listy określające kolejność przysługiwania pomocy – jedna dla rolników z woj. mazowieckiego i druga dla rolników z pozostałych województw. Zostaną one podane do publicznej wiadomości przez Prezesa ARiMR, w ciągu 40 dni od dnia upływu terminu składania wniosków o przyznanie pomocy.

Artykuły powiązane

Przedsiębiorstwo może nałożyć obowiązek uzyskania zezwolenia na pobyt pracownika – wyrok TSUE

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) w wyroku z dnia 20 czerwca 2024 r. (sygn. akt C - 540/22) uznał, że pa...

Rejestracje z Polski postrachem na europejskich drogach

Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych opublikowało dane dotyczące szkód powodowanych przez polskich kierowców za...