bg
Chcę wiedzieć o...
Strona główna
Analizy i raporty
Awans Polski w światowym rankingu Doing Business

Awans Polski w światowym rankingu Doing Business

Dodano: 2016-10-26

Polska awansowała od ubiegłego roku z 25 miejsca na 24 w rankingu Banku Światowego „Doing Business” – wynika z najnowszego wydania dorocznego raportu. Awans o jedną pozycję w stosunku do roku ubiegłego, jak pisze w swoim komunikacie Bank Światowy, możliwy był dzięki wprowadzeniu nowego prawa restrukturyzacyjnego i nowelizacji prawa budowlanego.

„Polska konsekwentnie pnie się w górę w zestawieniu Doing Business dzięki reformom wprowadzanym przez różne rządy. O postęp w rankingu jest jednak coraz trudniej, ponieważ pozostałe kraje również intensywnie zabiegają o przedsiębiorców i ułatwiają im prowadzenie firm” – podała w komunikacie Emilia Skrok p.o. przedstawiciela Banku Światowego w Polsce.

Jak uzasadnił awans Polski Bank Światowy w komunikacie z okazji publikacji raportu, do poprawy wyniku Polski przyczyniło się obowiązujące od początku 2016 r. prawo restrukturyzacyjne, ułatwiające wierzycielom dochodzenie roszczeń. Nowe prawo restrukturyzacyjne przewiduje także powołanie Centralnego Rejestru Restrukturyzacji i Upadłości oraz określa zasady wynagrodzenia syndyka.

„Na wzór innych krajów ułatwiono w Polsce proces uzyskiwania pozwoleń na budowę, rezygnując z przymusu dołączania do projektu budowlanego między innymi gwarancji dostawy i warunków przyłączenia mediów” – czytamy w komunikacie.

Raport wskazuje zarazem na szereg obszarów, w których Polska mogłaby poprawić swoje wyniki. Wśród nich wymienia się ściągalność podatków, dochodzenie roszczeń oraz zakładanie spółek. „Czynności te zajmują nadal więcej czasu niż w większości innych krajów Unii Europejskiej. Ponadto, większość przedsiębiorców nadal nie korzysta z możliwości szybszej i tańszej rejestracji spółki przez Internet” – głosi komunikat.

Najnowszy raport Banku Światowego skomentował dla PAP wiceminister rozwoju Mariusz Haładyj. „To sygnał dla inwestorów na całym świecie, że w naszym kraju opłaca się robić biznes. Jesteśmy liderem państw Grupy Wyszehradzkiej, zajmujemy 4. miejsce wśród krajów, które dołączyły do UE w tym stuleciu i 11. w całej Unii Europejskiej. Każdy awans, nawet o jedno miejsce, cieszy, bo im wyżej jest się w rankingu, tym trudniej awansować” – komentuje Haładyj.

Jego zdaniem dzięki nowym rozwiązaniom dla firm, nad którymi pracuje rząd, jest szansa na jeszcze lepsze miejsce w kolejnym roku. W listopadzie rząd zaprezentuje „Konstytucję Biznesu” wraz z pakietem innych ustaw i rozwiązań systemowych dla firm. Haładyj dodaje, że na ukończeniu są też rządowe prace nad ustawami, które mają m.in. zmniejszyć uciążliwość kontroli u przedsiębiorców, dać ochronę przed zmianami w interpretacji prawa, złagodzić obowiązki małych firm wynikające z prawa pracy i ułatwić odzyskiwanie długów.

Doing Business to publikowany co roku raport Banku Światowego. Znajduje się w nim opis i porównanie warunków prowadzenia biznesu w 190 krajach świata. Raport analizuje przepisy regulujące działalność firm w zakresie między innymi pozyskiwania pozwoleń, płacenia podatków czy wymiany międzynarodowej. Raport wydawany jest nieprzerwanie od 2003 r. W tegorocznej edycji zwyciężyła Nowa Zelandia, wyprzedzając lidera z ostatnich lat, czyli Singapur. Trzecia była Dania. Najnowsza edycja raportu – Doing Business 2017 brała pod uwagę okres od czerwca 2015 r. do czerwca 2016 r.

Artykuły powiązane

Przedsiębiorstwo może nałożyć obowiązek uzyskania zezwolenia na pobyt pracownika – wyrok TSUE

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) w wyroku z dnia 20 czerwca 2024 r. (sygn. akt C - 540/22) uznał, że pa...

Rejestracje z Polski postrachem na europejskich drogach

Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych opublikowało dane dotyczące szkód powodowanych przez polskich kierowców za...

Nazwa „odszkodowanie” nie wystarczy do zwolnienia z PIT

Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego Naczelny Sąd Administracyjny (NSA) w wyroku z dnia 26 marca 2024 r. (sygn. akt...