Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że ponad 12,5 mln osób w Polsce zatrudnionych jest na umowę o pracę. Taki pracownik ma obowiązek przeprowadzenia badań medycznych, na które z reguły potrzeba przeznaczyć od jednego do kilku dni. Wiąże się to z nieobecnością w pracy i oczywiście wpływa na sprawne funkcjonowanie firmy. Pracodawcy, zgodnie z Kodeksem pracy, mają obowiązek zapewnić pracownikowi możliwość przeprowadzenia badań w ramach obowiązków zawodowych oraz z zachowaniem pełnego wynagrodzenia.
Wiele branż z tego tytułu odnotowuje realne straty finansowe. Wielu pracodawców, aby zminimalizować utrudnienia związane z nieobecnością pracowników decydują się na dostęp do medycyny pracy w ramach ubezpieczenia zdrowotnego.
– Dla niektórych gałęzi gospodarki możliwość korzystania z medycyny pracy w ramach grupowego ubezpieczenia zdrowotnego to główny argument za wykupieniem takiego programu. Dotyczy to przede wszystkim sektora przemysłowego, w którym pracuje w Polsce blisko 5 mln osób, spośród których wielu pracuje fizycznie przy działalności produkcyjnej. W ich przypadku bardzo istotne jest potwierdzenie dobrego stanu zdrowia ze względu na stosunkowo wysokie ryzyko wypadku przy pracy – mówi Dorota Bartkowska, Dyrektor Departamentu Ubezpieczeń Zdrowotnych w Compensa TU S.A. Vienna Insurance Group.