bg
Chcę wiedzieć o...
Strona główna
Analizy i raporty
Badanie Provident: kobiety bardziej niepokoją się o finanse

Badanie Provident: kobiety bardziej niepokoją się o finanse

Dodano: 2016-09-21
Publikator: GfK Polonia

Kobiety bardziej od mężczyzn niepokoją się o finanse – wynika z badania GfK zrealizowanego na próbie polskich klientów Providenta. Badane martwią się przede wszystkim o pogorszenie się sytuacji gospodarczej w kraju (45 proc.) oraz o przyszłość domowych budżetów (39 proc.). Jak wskazują wyniki z badania GfK, mężczyźni (37 proc.) nieco rzadziej niż kobiety (39 proc.) niepokoją się rosnącymi kosztami życia.

W porównaniu do ubiegłego roku, liczba kobiet obawiających się o codzienne finanse spadła o 2 proc., a mężczyzn o 4 proc. Ponadto, kobiety częściej niż mężczyźni wykazywali troskę i stres związany z wysokością dochodu rozporządzalnego – kwoty, która zostaje do zagospodarowania przez rodzinę po zapłaceniu wszystkich rachunków i stałych opłat. O utratę tej części domowego budżetu martwi się aż 16 proc. kobiet i 14 proc. mężczyzn. Klientki Providenta wykazują również większy pesymizm, jeśli chodzi o ewentualną poprawę finansów osobistych. Ich pogorszenia obawia się 19 proc. ankietowanych kobiet i 15 proc. mężczyzn. 

Jak wskazuje Karolina Łuczak z biura prasowego Provident Polska, badane kobiety również częściej wykazują zainteresowanie tematyką finansów i zdobywaniem wiedzy o zarządzaniu finansami domowymi.

Co ciekawe, jednocześnie Panie wykazują większe zainteresowanie pogłębieniem swojej wiedzy na temat zarządzania budżetem domowym. Panów natomiast bardziej interesują zagadnienia związane z inwestycjami na rynku finansowym i nieruchomości – dodaje ekspertka z Provident.

Z badań wynika, że 41 proc. kobiet, które wzięły udział w badaniu, chciałoby się edukować w zakresie zarządzania domowym budżetem. 27 proc. z nich interesuje się metodami oszczędzania pieniędzy (o 8 proc. więcej niż w poprzedniej edycji badania). Natomiast mężczyźni częściej są zainteresowani wiedzą z zakresu inwestowania na rynkach finansowych i nieruchomości  (23 proc. mężczyzn i 11 proc. kobiet wybrało tę tematykę). W niewielkim stopniu zarówno kobiety i mężczyźni są zainteresowani informacjami dotyczącymi odkładania pieniędzy na emeryturę. Odpowiedź taką wskazało odpowiednio 3 proc i 5 proc.

Badanie GfK obejmowało także kwestie zapożyczania się. Wynika z nich, że tylko co 6. badana osoba przed zaciągnięciem pożyczki zastanawia się, czy będzie w stanie zwrócić zobowiązanie. Jedynie 55 proc. badanych odpowiedziało, że przed podpisaniem umowy sprawdza, ile rzeczywiście wyniesie całkowity koszt pożyczki, 32 proc. rozważa, czy pożyczka jest im niezbędna.

27 proc. ankietowanych kobiet wskazało, że ewentualną pożyczkę przeznaczyłyby na zmianę wyposażenia domu lub mieszkania. Co czwarta badana zadeklarowała, że pożyczone środki wydałaby na niespodziewane wydatki, a co dziesiąta pożyczkę przeznaczyłaby na opłacenie rachunków.

Badanie zostało przeprowadzone przez GfK w kwietniu 2016 roku na grupie 1272 klientów Providenta w Polsce.

Artykuły powiązane

Przedsiębiorstwo może nałożyć obowiązek uzyskania zezwolenia na pobyt pracownika – wyrok TSUE

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) w wyroku z dnia 20 czerwca 2024 r. (sygn. akt C - 540/22) uznał, że pa...

Rejestracje z Polski postrachem na europejskich drogach

Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych opublikowało dane dotyczące szkód powodowanych przez polskich kierowców za...

Nazwa „odszkodowanie” nie wystarczy do zwolnienia z PIT

Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego Naczelny Sąd Administracyjny (NSA) w wyroku z dnia 26 marca 2024 r. (sygn. akt...