bg
Chcę wiedzieć o...
Strona główna
Artykuły
BOŚ Bank zaprezentował strategię na lata 2021-2023. Chce zostać liderem we wspieraniu zielonej transformacji

BOŚ Bank zaprezentował strategię na lata 2021-2023. Chce zostać liderem we wspieraniu zielonej transformacji

Dodano: 2021-06-24
Publikator: informacja prasowa

Bank Ochrony Środowiska opublikował strategię na lata 2021-23. Dokument zakłada skupienie się banku na wspieraniu zielonej transformacji spółek i samorządów oraz wspierania proekologicznych inwestycji. Także produkty oferowane przez bank mają być eko. Celem banku jest poprawa efektywności operacyjnej, uzyskanie trwałej rentowności oraz poprawa kluczowych wskaźników.

– Będziemy dynamicznym bankiem specjalistycznym, oferującym innowacyjne, atrakcyjne i proekologiczne produkty, zaangażowanych ekspertów i różnorodne, odpowiednio dobrane instrumenty finansowe. Zielona transformacja wpłynie praktycznie na wszystkie segmenty gospodarki, tworząc popyt i zapotrzebowanie na inwestycje przede wszystkim w sektorze energetycznym, transporcie i przemyśle. Właśnie na tych sektorach planujemy się skoncentrować w nadchodzących latach, łącząc kompetencje finansowe z wiedzą sektorową i ekologiczną, aby skutecznie wspierać projekty i konkretne technologie z największym potencjałem w zakresie redukcji emisji gazów cieplarnianych i jednocześnie znaczącym potencjałem dochodowym dla banku. Jestem przekonany, że ta oferowana przez BOŚ kompleksowość w obszarze zielonych produktów finansowych będzie tym, co nasi klienci docenią szczególnie – powiedział Wojciech Hann, prezes BOŚ.

W tym celu bank będzie zwiększał udział zielonych kredytów w swoim portfelu (do 50 proc., w 2023 r.) jak też swój udział w aktywach kredytów dla segmentu bankowości instytucjonalne (do 60 proc., w 2023 r.). W zakresie bankowości korporacyjnej BOŚ będzie skupiać się na obsłudze średnich i dużych przedsiębiorstw oraz jednostek samorządu terytorialnego, oferując im m. in. usługę ekodoradztwa.

– Przewagą BOŚ Banku i wyróżnikiem na rynku będzie możliwość wspierania klientów w zielonej transformacji w ramach pełnego cyklu inwestycyjnego: od wsparcia w zdefiniowaniu celów w zakresie redukcji emisji gazów cieplarnianych, poprzez przedstawienie możliwych technologii, przygotowanie studium wykonalności, zaaranżowanie i dostarczenie finansowania, wsparcie na etapie wyboru dostawcy i realizacji projektu, aż po analizę efektów transformacji. Na każdym z tych etapów chcemy być blisko naszych klientów, szukając wspólnie optymalnych dla nich rozwiązań, dzieląc się naszym doświadczeniem i podchodząc do ich potrzeb w sposób elastyczny i zindywidualizowany – podkreślił Wojciech Hann.

Ekologii nie zabraknie też w bankowości detalicznej, gdzie nastąpi rozwój dwóch kluczowych produktów: kredytów na zakup i instalację proekologicznych technologii oraz kredytów hipoteczne wyłącznie na projekty w zakresie zrównoważonego mieszkalnictwa.

W sumie, ma to doprowadzić do polepszenia wyniku z działalności bankowej do 606 mln zł w 2023 r. (czyli wzrostu o 26 proc. w porównaniu z 2020 r.) przy jednoczesnym zachowaniu obecnego poziomu zatrudnienia.

– Nasza strategia ma na celu doprowadzenie do poprawy wszystkich najważniejszych wskaźników do 2023 r. Będziemy iść realistyczną i bezpieczną, ale zdecydowanie wzrostową ścieżką rozwoju. Zakładamy m.in. osiągnięcie pozytywnego wskaźnika ROE w każdym z trzech lat obowiązywania strategii i jego wzrost do poziomu 3,5-5,0 proc. w 2023 r. Wynik z działalności bankowej ma natomiast wzrosnąć do ponad 600 mln zł, tj. o 26 proc. w porównaniu z 2020 r. Wdrożenie trwale rentownego modelu biznesowego i operacyjnego umożliwi nam skuteczne wyjście z Programu Postępowania Naprawczego i wejście w kolejny etap rozwoju biznesu – wskazał Wojciech Hann. 

Artykuły powiązane

Przedsiębiorstwo może nałożyć obowiązek uzyskania zezwolenia na pobyt pracownika – wyrok TSUE

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) w wyroku z dnia 20 czerwca 2024 r. (sygn. akt C - 540/22) uznał, że pa...

Rejestracje z Polski postrachem na europejskich drogach

Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych opublikowało dane dotyczące szkód powodowanych przez polskich kierowców za...

Nazwa „odszkodowanie” nie wystarczy do zwolnienia z PIT

Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego Naczelny Sąd Administracyjny (NSA) w wyroku z dnia 26 marca 2024 r. (sygn. akt...