bg
Chcę wiedzieć o...
Strona główna
Co nowego?
Całkowity zakaz handlu w niedzielę

Całkowity zakaz handlu w niedzielę

Dodano: 2017-11-27

24 listopada Sejm przyjął w całości projekt ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele. Projekt ustawy poparło 254 posłów. Za odrzuceniem zagłosowało z kolei 156 parlamentarzystów. Od głosu wstrzymało się 23. Jednocześnie posłowie odrzucili poprawki opozycji.

23 listopada 2017 r. sejmowa komisja polityki społecznej i rodziny poparła poprawki, które zakładają m.in., że od 1 marca 2018 r. będą w miesiącu dwie niedziele handlowe, w 2019 r. – jedna a od 2020 r. ma obowiązywać całkowity zakaz handlu w niedziele.

Ponadto poszerzona została liczba punktów, w których handel w niedziele będzie dozwolony. W konsekwencji handel w niedziele będzie mógł być prowadzony m.in na dworcach kolejowych i portach lotniczych, a także m.in. w piekarniach, cukierniach i lodziarniach. Zakaz nie będzie także dotyczył np. giełd rolniczych. Dozwolony będzie również handel internetowy. Niezmieniona zostanie również zasada, że sklep będzie mógł być otwarty, jeśli za ladą stanie sam właściciel.

Na liście podmiotów, w których handel nadal będzie możliwy znajdują się także: apteki, kwiaciarnie, sklepy z pamiątkami i dewocjonaliami, kioski, stoiska przy cmentarzach.

Przypominamy również, iż przepisy dotyczące zakazu handlu w 13 dni świątecznych nadal będą obowiązywać. W związku z powyższym, będzie możliwa „kumulacja” dni wolnych od handlu.

Ustawa przewiduje jednak wyjątki, dotyczące dwóch niedziel przed świętami Bożego Narodzenia oraz jednej niedzieli przed Wielkanocą, w które to dni handel będzie mógł się odbywać bez ograniczeń.

W konsekwencji uchwalonych zmian łącznie w całym 2018 r., uwzględniając niedziele objęte zakazem handlu oraz święta, zakupów nie będzie można zrobić przez 33 dni, natomiast w 2019 r. łącznie przez 51 dni.

Uchwalona przez Sejm ustawa będzie teraz procedowana w Senacie.

Artykuły powiązane

Przedsiębiorstwo może nałożyć obowiązek uzyskania zezwolenia na pobyt pracownika – wyrok TSUE

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) w wyroku z dnia 20 czerwca 2024 r. (sygn. akt C - 540/22) uznał, że pa...

Rejestracje z Polski postrachem na europejskich drogach

Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych opublikowało dane dotyczące szkód powodowanych przez polskich kierowców za...