bg
Chcę wiedzieć o...
Strona główna
Analizy i raporty
CBOS o niezadowoleniu Polaków z opieki zdrowotnej

CBOS o niezadowoleniu Polaków z opieki zdrowotnej

Dodano: 2016-08-04
Publikator: Fundacja Centrum Badania Opinii Społecznej

CBOS przeprowadził badanie na temat satysfakcji Polaków z funkcjonowania opieki zdrowotnej. Z badań wynika, że aż 74% Polaków jest niezadowolonych z opieki zdrowotnej. To więcej o 6 punktów procentowych niż przed dwoma laty.

23% ankietowanych odpowiedziało, iż są zadowoleni, natomiast 3% badanych nie miało zdania na ten temat. Z najnowszego sondażu CBOS wynika, że od 2001 r. ci niezadowoleni niezmiennie stanowią większość.

Badanie wskazało, że 35% respondentów jest „zdecydowanie niezadowolonych”. 39% badanych odpowiedziało, że są „raczej niezadowoleni” z funkcjonowania opieki zdrowotnej. W sumie dało to wynik 74% niezadowolonych Polaków. W porównaniu do 2014 r., negatywnych ocen było 68%.

„Zdecydowanie zadowoleni” – taką odpowiedź wybrało zaledwie 2% ankietowanych. 21% jest „raczej zadowolonych”. Porównując do 2014 r. – 28% wyraziło pozytywną opinię.

Jako jeden z głównych czynników wpływających na negatywną ocenę funkcjonowania służby zdrowia w Polsce, CBOS podaje sposób korzystania z niej. Znacznie częściej pozytywnie wypowiadali się ankietowani, którzy przez ostatnie pół roku nie korzystali z usług medycznych, bądź korzystali z nich wyłącznie w ramach powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego.

Wydatki ponoszone przez respondentów na leczenie i badania ogólne miały również wpływ na opinię badanych. Jak podaje CBOS, prawie dwukrotnie mniej wydawali na ten cel ci, którzy wypowiedzieli się negatywnie o funkcjonowaniu służby zdrowia.

Wykształcenie, wiek, status materialny oraz miejsce zamieszkania, zdaniem CBOS, również odgrywało kluczową rolę w badaniu. Relatywnie dobrze na tle innych funkcjonowanie opieki zdrowotnej postrzegają badani z wykształceniem podstawowym lub gimnazjalnym (34% ocen pozytywnych), najstarsi ankietowani, w wieku 65 lat i więcej (31 proc.), mieszkańcy wsi (28%), respondenci o dochodach na osobę w gospodarstwie domowym w granicach 1400 – 1999 zł (30%). We wszystkich wymienionych grupach oceny negatywne zdecydowanie przeważają nad pozytywnymi.

Z sondażu CBOS wynika, iż ponadprzeciętnie duży krytycyzm cechował badanych niezadowolonych z warunków materialnych swoich gospodarstw domowych (91% ocen negatywnych), absolwentów wyższych uczelni (83%) oraz mieszkańców miast liczących od 20 tys. do 99,9 tys. mieszkańców (81%).

Jeśli chodzi o porady i świadczenia otrzymywane w ramach powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego, 67% pozytywnie oceniło kompetencje lekarzy. 65% badanych wypowiedziało się pozytywnie o dostępności lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej. Aż 88% natomiast, narzeka na dostępność lekarzy specjalistów.

Pozytywne oceny respondentów dotyczyły również m.in. wykorzystania nowoczesnej aparatury medycznej w leczeniu w ramach powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego (61%), nowoczesnych rozwiązań (57%), zaangażowania lekarzy (60%).

54% badanych uważa, że leczenie w ramach powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego nie jest bezpłatne. Połowa badanych krytycznie wypowiedziała się również na temat traktowania pacjentów oraz funkcjonowania obsługi administracyjnej. Aż 70% respondentów wyraziło niezadowolenie z  powodu czasu oczekiwania na badania diagnostyczne.

Artykuły powiązane

Wesołych Świąt dla wszystkich czytelników BeInsured!

Życzymy Świąt pełnych spokoju, jak po wykupieniu najlepszej polisy! Niech ubezpieczenia będą równie niezawodne jak Św...

UODO: Numer PESEL nie powinien widnieć w certyfikacie podpisu elektronicznego

Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych (UODO) zwrócił się do Ministra Cyfryzacji z wnioskiem o zmianę przepisów dotyc...

Blokada strony internetowej przez ABW bezpodstawna – NSA ostatecznie rozstrzyga

Naczelny Sąd Administracyjny (NSA) w wyroku z 26 września 2024 roku (sygn. akt II GSK 2046/23) uznał, że Agencja Bez...