bg
Chcę wiedzieć o...
Strona główna
Artykuły
Coraz więcej Polaków decyduje się na prywatne usługi medyczne

Coraz więcej Polaków decyduje się na prywatne usługi medyczne

Dodano: 2016-06-16

W ciągu roku liczba osób, które zdecydowały się wykupić polisy zdrowotne, wzrosła pięciokrotnie – podaje PAP. Wynik ten nie powinien nikogo dziwić, biorąc pod uwagę fakt, że na wizytę u specjalisty w publicznej placówce należy czekać kilka miesięcy.

W związku z tak kiepskim dostępem do dobrej jakości opieki medycznej, Polska już od kilku lat znajduje się na w ogonie Konsumenckiego Indeksu Zdrowia, rankingu który porównuje system ochrony zdrowia w krajach europejskich z punktu widzenia pacjenta-konsumenta.

Czy wynik ten powinien dziwić? Z danych fundacji Watch Health Care na wizytę do państwowego ortopedy trzeba poczekać średnio prawie rok, a do okulisty czy laryngologa – ponad pół roku. Podobnie w przypadku innych specjalistów.

Zdaniem ekspertów, rosnące zainteresowanie prywatnymi ubezpieczeniami zdrowotnymi jest wynikiem niewydolnego systemu ochrony zdrowia w Polsce, w którym brak jest planowania czy jakiejkolwiek koordynacji.

W ubiegłym roku na polisy zdrowotne wydaliśmy rekordowe 400 mln zł, pięć razy więcej niż w roku poprzednim. Jeszcze szybciej przybywało kupujących takie ubezpieczenia – w zaledwie jeden rok ich liczba wzrosła z 850 tys. do 1,2 mln osób.

Większość  stanowią ubezpieczenia zdrowotne, które swoim pracownikom i ich rodzinom zapewniają firmy.  Jednocześnie coraz więcej Polaków decyduje się kupić ubezpieczenie na własną rękę. Pod koniec ubiegłego roku było już 174 tys. takich osób, a to aż pięć razy więcej niż rok wcześniej!

Artykuły powiązane

UODO: Numer PESEL nie powinien widnieć w certyfikacie podpisu elektronicznego

Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych (UODO) zwrócił się do Ministra Cyfryzacji z wnioskiem o zmianę przepisów dotyc...

Blokada strony internetowej przez ABW bezpodstawna – NSA ostatecznie rozstrzyga

Naczelny Sąd Administracyjny (NSA) w wyroku z 26 września 2024 roku (sygn. akt II GSK 2046/23) uznał, że Agencja Bez...

Meta ukarana 91 mln euro za naruszenie RODO.

Irlandzki organ ochrony danych (DPC) nałożył na Metę karę w wysokości 91 milionów euro za naruszenie przepisów RODO zwią...