bg
Chcę wiedzieć o...
Strona główna
Analizy i raporty
Czy smog wpływa na wysokość składki ubezpieczenia?

Czy smog wpływa na wysokość składki ubezpieczenia?

Dodano: 2016-06-09
Publikator: HEAL

Ekolodzy, organizacje prozdrowotne już od dawna ostrzegają o negatywnym wpływie zanieczyszczonego powietrza na stan zdrowia Europejczyków. Organizacja HEAL, badająca wpływ środowiska na zdrowie obywateli UE, ostrzega przed konsekwencjami niskiej jakości powietrza w polskich miastach.

Wcześniej WHO przedstawiła ranking 50 miast najbardziej zanieczyszczonych pyłem PM2,5. Znalazły się w nim 33 miasta z Polski.  

HEAL przeprowadził badania w 29 miastach Polski. Organizacja analizowała poziom stężenia pyłu PM2,5 w powietrzu atmosferycznym. Wnioski z badań jednoznacznie informują, że co 8. przypadek zachorowania na nowotwór płuc jest spowodowany przez wdychanie zanieczyszczonego powietrza. Rak płuc to jeden z najczęstszych nowotworów w Polsce. Każdego roku jest on diagnozowany u ok. 15 tys. mężczyzn i 5 tys. kobiet.

Z drugiej strony zakłady ubezpieczeń w ankietach dotyczących stanu zdrowia przy zawieraniu umowy ubezpieczania na życie nie uwzględniają miejsca zamieszkania oraz stężenia pyłów PM2,5 w powietrzu w tych lokalizacjach. Zwiększone ryzyko zachorowalności spowodowane zanieczyszczonym powietrzem nie jest również uwzględniane przy wyliczaniu wysokości składki ubezpieczenia.

Potwierdza to Aleksandra Leszczyńska z Grupy AXA – Czy to oznacza, że mieszkańcy tych miast zapłacą więcej za składkę ubezpieczenia, np. w polisie na raka, pod kątem miejsca, w którym żyją? Nie jest to brane pod uwagę i nie ma wpływu na wysokość składki.

HEAL odnotował miasta o największym stopniu zachorowalności na raka płuc spowodowanym smogiem. Na czele zestawienia jest Kraków, Nowy Sącz, Katowice, Bielsko-Biała, Częstochowa, Piotrków Trybunalski, Wrocław. 

Pełny komunikat na stronie HEAL Polska: http://healpolska.pl/aktualnosci/rakotworcze-powietrze-kalkulacje-heal-dot-wplywu-zanieczyszczen-powietrza-na-zapadalnosc-na-nowotwor-pluca/

Artykuły powiązane

Przedsiębiorstwo może nałożyć obowiązek uzyskania zezwolenia na pobyt pracownika – wyrok TSUE

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) w wyroku z dnia 20 czerwca 2024 r. (sygn. akt C - 540/22) uznał, że pa...

Rejestracje z Polski postrachem na europejskich drogach

Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych opublikowało dane dotyczące szkód powodowanych przez polskich kierowców za...

Nazwa „odszkodowanie” nie wystarczy do zwolnienia z PIT

Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego Naczelny Sąd Administracyjny (NSA) w wyroku z dnia 26 marca 2024 r. (sygn. akt...