bg
Chcę wiedzieć o...
Strona główna
Analizy i raporty
D.A.S.: Polacy sami szukają rozwiązań problemów prawnych

D.A.S.: Polacy sami szukają rozwiązań problemów prawnych

Dodano: 2017-06-08

Aż 87% Polaków przynajmniej raz w roku potrzebuje porady prawnej. Jednak tylko 8% decyduje się na skorzystanie z tego typu usługi. Takie wnioski płyną z badania zleconego przez D.A.S. TUOP. Polacy próbują rozwiązywać problemy prawne na własną rękę. Porad w tym zakresie szukają w internecie lub w innych mediach.

– Polskie prawo oraz różnego rodzaju przepisy i procedury są skomplikowane i jest to przekonanie dość powszechne w naszym kraju. Jak pokazuje badanie, wcale nie są rzadkością sytuacje, w których Polak napotyka problem prawny na tyle trudny, że jego rozwiązanie wymaga fachowej porady. Niestety, najczęściej szuka takich informacji na własną rękę, w niepewnych źródłach – komentuje Rafał Wiejski, ekspert z D.A.S. Towarzystwa Ubezpieczeń Ochrony Prawnej.

Tylko 8% respondentów odpowiedziało, że w razie problemu prawnego decyduje się zapłacić za profesjonalne usługi prawnika czy radcy prawnego. Zdecydowanie najczęściej próbujemy jednak znaleźć rozwiązanie samodzielnie, na podstawie przepisów i informacji znalezionych w mediach, w tym w internecie. Tak zadeklarowała ponad połowa (52%) badanych.

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że nie należy w pełni ufać informacjom znalezionym w internecie. Jak tłumaczy ekspert z D.A.S., często są to niesprawdzone źródła, przekazujące niepełne bądź błędnie interpretowane informacje. Należy też pamiętać, że każda sprawa jest indywidualna i nie wszystkie rozwiązania czy interpretacje przepisów znalezione w internecie możemy zastosować w danym przypadku.

– Nie posiadając wiedzy prawniczej, często nie mamy pojęcia o wielu zależnościach między przepisami prawa. Błędna interpretacja przepisów może nie tylko nie przybliżyć nas do rozwiązania problemu, ale jeszcze dodatkowo go skomplikować i pogorszyć naszą sytuację prawną, w tym narazić nas na niepotrzebne koszty, a nawet niekorzystne rozstrzygnięcie sporu – dodaje ekspert D.A.S. TUOP.

Artykuły powiązane

Przedsiębiorstwo może nałożyć obowiązek uzyskania zezwolenia na pobyt pracownika – wyrok TSUE

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) w wyroku z dnia 20 czerwca 2024 r. (sygn. akt C - 540/22) uznał, że pa...

Rejestracje z Polski postrachem na europejskich drogach

Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych opublikowało dane dotyczące szkód powodowanych przez polskich kierowców za...