bg
Chcę wiedzieć o...
Strona główna
Analizy i raporty
D.A.S.: Ubezpieczenie ochrony prawnej ograniczy koszty prowadzenia sporów prawnych

D.A.S.: Ubezpieczenie ochrony prawnej ograniczy koszty prowadzenia sporów prawnych

Dodano: 2017-07-20
Publikator: ARC Rynek i Opinia; D.A.S. Towarzystwo Ubezpieczeń Ochrony Prawnej S.A.

ARC Rynek i Opinia na zlecenie D.A.S. Towarzystwa Ubezpieczeń Ochrony Prawnej S.A. przeprowadziło badanie dotyczące dochodzenia roszczeń przez Polaków. Z analizy wynika, że ponad 1/4 Polaków zrezygnowała w ciągu ostatnich trzech lat z dochodzenia roszczeń w takich sytuacjach jak spór z urzędem czy walka o odszkodowanie. Niemal połowa z nich (44%) zrezygnowała z walki z uwagi na wysokie koszty.

28% ankietowanych zadeklarowało, że w ciągu ostatnich trzech lat zdarzyła im się sytuacja, w wyniku której mogli dochodzić roszczeń, np. ubiegać się o odszkodowanie lub wejść w spór z urzędem, ale ostatecznie zrezygnowali. 57% respondentów wskazało, że nie miało takiego problemu.

Polacy zdają sobie sprawę, że w gąszczu skomplikowanych polskich przepisów skuteczne dochodzenie swoich praw wymaga profesjonalnego wsparcia prawnego świadczonego przez adwokata lub radcę prawnego. Z drugiej strony, koszty prowadzenia sporów sądowych są powszechnie uznawane za wysokie.

– Istnieje jednak sposób, aby się przed tymi kosztami zawczasu zabezpieczyć i skutecznie chronić przysługujące nam prawa, kiedy zajdzie taka potrzeba. Taką rolę spełniają ubezpieczenia ochrony prawnej – podpowiada ekspert D.A.S.

– Nie da się ukryć, że w wielu sporach i problemach prawnych profesjonalna pomoc prawna jest bardzo przydatna, a czasem wręcz niezbędna. Tym bardziej warto zastanowić się nad ubezpieczeniem ochrony prawnej. W zależności od wariantu, polisa może kosztować już od kilkudziesięciu złotych miesięcznie, a dzięki niej w wielu sprawach nie będziemy musieli rezygnować z obrony własnych interesów prawnych­, np. ze względu na związane z tym koszty – komentuje Janusz Zemła z D.A.S.

Artykuły powiązane

Przedsiębiorstwo może nałożyć obowiązek uzyskania zezwolenia na pobyt pracownika – wyrok TSUE

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) w wyroku z dnia 20 czerwca 2024 r. (sygn. akt C - 540/22) uznał, że pa...

Rejestracje z Polski postrachem na europejskich drogach

Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych opublikowało dane dotyczące szkód powodowanych przez polskich kierowców za...

Nazwa „odszkodowanie” nie wystarczy do zwolnienia z PIT

Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego Naczelny Sąd Administracyjny (NSA) w wyroku z dnia 26 marca 2024 r. (sygn. akt...