bg
Chcę wiedzieć o...
Strona główna
KNF/UOKIK
Decyzja UOKiK w sprawie Link4

Decyzja UOKiK w sprawie Link4

Dodano: 2017-07-07
Publikator: Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów poinformował, iż wydał decyzję w sprawie Link4 Towarzystwo Ubezpieczeń dotyczącą zasad przedłużania umów ubezpieczenia OC.

UOKiK przypomina, iż przed upływem terminu obowiązywania umowy ubezpieczenia z tytułu obowiązkowego ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych zakład ubezpieczeń ma obowiązek wysłać konsumentowi informację o ubezpieczeniu na kolejny okres. Musi on podać m.in. wysokość składki, obowiązującej w przypadku niewypowiedzenia przez klienta dotychczasowej umowy.

„Umowa zawarta w trybie automatycznego przedłużenia może być przez konsumenta wypowiedziana, jeżeli w tym samym czasie posiada ubezpieczenie OC także u innego przedsiębiorcy. Ma to eliminować przypadki posiadania podwójnego ubezpieczenia OC przez posiadaczy pojazdów mechanicznych” – przypomina UOKiK.

UOKiK i Rzecznik Finansowy ustalił, iż Link4 może ograniczać prawo konsumentów do wypowiedzenia umów ubezpieczenia OC. Postępowanie prowadzone przez Urząd potwierdziło, że ubezpieczyciel wysyłał do klientów informację o ubezpieczeniu na kolejny okres.

„Jeżeli konsument zapłacił zaproponowaną w tym piśmie składkę, spółka uznawała, że nie doszło do automatycznego przedłużenia umowy, lecz zawarcia nowego kontraktu w trybie przyjęcia oferty przez konsumenta. Spółka twierdziła, że konsument nie może takiej umowy wypowiedzieć, jeżeli w tym samym czasie jest ubezpieczony u innego ubezpieczyciela” – podał UOKiK.

Urząd uznał, że informacja wysyłana przez Link4 nie może być traktowana jako całkowicie nowa oferta ubezpieczeniowa. UOKiK wskazał, że jeżeli konsument przyjmie pismo i zapłaci określoną w nim składkę, ale nie wypowie dotychczasowej umowy, to dochodzi do jej automatycznego przedłużenia. W konsekwencji tak zawartą umowę może wypowiedzieć, gdy w tym samym czasie posiada ubezpieczenie w innym zakładzie ubezpieczeń.

Link4 zobowiązało się do zmiany nieuczciwej praktyki. Ubezpieczyciel skontaktuje się z klientami, którzy próbowali wypowiedzieć umowy. Jeżeli nadal będą oni zainteresowani rozwiązaniem kontraktów, to Link4 zwróci im proporcjonalną część składek, które zapłacili po złożeniu wcześniejszego wypowiedzenia.

Artykuły powiązane

Przedsiębiorstwo może nałożyć obowiązek uzyskania zezwolenia na pobyt pracownika – wyrok TSUE

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) w wyroku z dnia 20 czerwca 2024 r. (sygn. akt C - 540/22) uznał, że pa...

Rejestracje z Polski postrachem na europejskich drogach

Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych opublikowało dane dotyczące szkód powodowanych przez polskich kierowców za...