bg
Chcę wiedzieć o...
Strona główna
Co nowego?
Doradztwo prawne nie podlega limitowaniu

Doradztwo prawne nie podlega limitowaniu

Dodano: 2021-07-16
Publikator: Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z dnia 10 marca 2021 r. (nr 0111-KDIB1-1.4010.94.2021.1.NL) uznał, że usługi prawne nie zostały ujęte w katalogu usług niematerialnych, które podlegają ograniczeniom w prawie do zaliczenia ich do kosztów podatkowych. W konsekwencji, można je rozliczyć w pełnej wysokości.

W  rozpoznawanej sprawie spółka komandytowa w prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej świadczyła usługi doradztwa podatkowego. Spółka należała do międzynarodowej grupy podatkowej, w ramach której współpracowała z podmiotami powiązanymi. Od jednego z takich podmiotów nabywała odpłatnie usługi wsparcia operacyjnego, w skład których wchodziły m.in. usługi prawne obejmujące takie czynności jak: wsparcie w projektowaniu wzorów różnych dokumentów prawnych, wewnętrznych i zewnętrznych umów, rozwój i utrzymanie bazy danych dokumentów prawnych, wewnętrzna pomoc prawna w sprawach klientów, w tym pomoc w przygotowaniach, negocjacjach i przeglądzie umów klienckich, wsparcie prawne w odniesieniu do restrukturyzacji, tj.: przejęć, wydzieleń i powstania nowych działalności gospodarczych oraz spółek czy doradztwo w sprawach prawnych.

W związku z nowelizacją ustawy o CIT, od dnia 1 stycznia 2021 r. spółkom komandytowym, mającym siedzibę lub zarząd na terytorium Polski, nadany został status podatnika CIT. Ustawodawca umożliwił jednak odroczenie uzyskania statusu podatnika CIT przez spółki komandytowe do 1 maja 2021 r. Z tego rozwiązania chciał skorzystać wnioskodawca. Spółka powzięła wątpliwość, czy po uzyskaniu statusu podatnika CIT od 1 maja 2021 r. – do nabywanych przez nią usług prawnych znajdzie zastosowanie art. 15e ust. 1 ustawy o CIT.

W ocenie spółki, ponoszone przez nią wydatki na nabycie usług prawnych nie mieszczą się w zakresie usług wymienionych w art. 15e ust. 1 ustawy o CIT, co oznacza, że nie podlegają ograniczeniom w prawie do zaliczenia ich do kosztów podatkowych. Uzasadniając swoje stanowisko, spółka wskazała, że usługi prawne nie zostały wymienione w katalogu usług niematerialnych, określonych w art. 15e ust. 1 ustawy o CIT. Nie stanowią one również usług podobnych do usług wymienionych w tym przepisie, w tym zwłaszcza usług doradczych.

Zdaniem spółki za prawidłowością tego stanowiska, w ocenie spółki, przemawia również fakt, że choć na etapie prac legislacyjnych w zakresie nowelizacji art. 15e ust. 1 ustawy o CIT w przepisie tym ujęto usługi prawne, to jednak na dalszym etapie tych prac zrezygnowano z objęcia przedmiotowych usług dyspozycją tego przepisu. W konsekwencji, z obecnego brzmienia art. 15e ust. 1 ustawy o CIT jednoznacznie wynika, że usługi prawne nie są objęte limitowaniem.

Organ podatkowy uznał stanowisko spółki za prawidłowe.


  • Artykuł pochodzi z publikacji „Raport prawny”. Więcej pod linkiem.

Artykuły powiązane

Wesołych Świąt dla wszystkich czytelników BeInsured!

Życzymy Świąt pełnych spokoju, jak po wykupieniu najlepszej polisy! Niech ubezpieczenia będą równie niezawodne jak Św...

UODO: Numer PESEL nie powinien widnieć w certyfikacie podpisu elektronicznego

Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych (UODO) zwrócił się do Ministra Cyfryzacji z wnioskiem o zmianę przepisów dotyc...

Blokada strony internetowej przez ABW bezpodstawna – NSA ostatecznie rozstrzyga

Naczelny Sąd Administracyjny (NSA) w wyroku z 26 września 2024 roku (sygn. akt II GSK 2046/23) uznał, że Agencja Bez...