bg
Chcę wiedzieć o...
Strona główna
Artykuły
Drugi dzień kongresu impact’16 fintech/insurtech

Drugi dzień kongresu impact’16 fintech/insurtech

Dodano: 2016-12-09

W dniu 8 grudnia 2016 r. odbył się drugi dzień kongresu impact’16 fintech/insurtech (czytaj więcej: Pierwszy dzień kongresu impact’16 fintech/insurtech). W spotkaniu, które odbyło się we Wrocławiu wzięli udział najważniejsi przedstawiciele sektora finansowego, startupów, uczelni oraz administracji publicznej. „Jesteśmy na początku drogi do stworzenia centrum fintechowego” – tak o rozwoju polskiego sektora fintech mówiła Minister Jadwiga Emilewicz.

Podczas dwóch dni eksperci dyskutowali o najważniejszych wyzwaniach sektorów fintech i insurtech – m.in regulacjach prawnych, nowoczesnych technologiach, inwestowaniu w startupy, blockchain, kryptowalutach oraz barierach rozwoju nie tylko w Polsce, ale i w regionie krajów Grupy Wyszehradzkiej.

W kontekście tego ostatniego tematu Peter Gabriz z The Booster Labs powiedział, że jego zdaniem dużym wyzwaniem dla startupów są ograniczenia prawne. – Mając magiczną różdżkę zmieniłbym przepisy tak, by młodzi ludzie z większą swobodą mogli organizować swoje przedsiębiorstwa – mówił. Również Daniel Vincz z Ministerstwa Rozwoju Krajowego na Węgrzech podkreślał jak hamujące są ograniczenia regulacyjne – jego zdaniem to właśnie one spowalniały rozwój wielu inicjatyw.

Ferenc Bole z OTP Bank wyjaśniał z kolei dlaczego banki zmieniają się zbyt wolno w porównaniu do fintechów – Wielkie struktury potrzebują dużo więcej czasu by zmienić kierunek działań. Poza tym wiele z nich nadal dokonuje zmian, nie ze względu na klienta, a na rynek, który nieustannie na nie naciska – mówił. Zdaniem uczestników to właśnie firmy z sektora fintech/insurtech są nadzieją na zmiany. Ich współpraca z dużymi instytucjami finansowymi może przynieść wiele benefitów dla młodych ludzi, którzy coraz mniej ufają bankom.

Jednym z najbardziej oczekiwanych było wystąpienie Minister Rozwoju Jadwigi Emilewicz, która mówiła z przekonaniem o ogromnym potencjale Polski. Jej zdaniem nasz kraj ma wszystko, aby stać się fintechowym centrum na skalę nie tylko europejską.

Minister Tadeusz Kościński, który uczestniczył w dyskusji dotyczącej regulacji rynku podkreślił, że aby osiągnąć sukces, wszystkie podmioty – regulator, nadzorca i rynek – muszą działać wspólnie. Należy zastanowić się jak można to zrobić, a nie mówić, że nie wolno tego robić – mówił Minister o zmianach, które są konieczne do rozwoju. Uczestnicy dyskusji wspomnieli między innymi o tzw. piaskownicy regulacyjnej, która funkcjonuje w Wielkiej Brytanii. To wydzielone środowisko, w którym startupy mogą prowadzić działalność na określonych warunkach bez ponoszenia prawnych konsekwencji.

Podczas wydarzenia Miłosz Brakoniecki z Obserwatorium.biz oraz Paweł Widawski z Uniwersytetu Warszawskiego zaprezentowali raport na temat sektora fintech w Polsce. Według Widawskiego Polska jest jednym z ciekawszych miejsc w tej części świata, które może być decydujące dla przyszłości fintechów.

Wydarzenie zgromadziło łącznie ponad 750 uczestników z całego świata. Wśród nich było 225 przedstawicieli korporacji, 150 przedstawicieli administracji publicznej, środowiska akademickiego i organizacji pozarządowych, 300 startupów oraz 75 inwestorów. W trakcie kongresu odbyło się też ponad 150 sesji matchingowych korporacji ze startupami.

Artykuły powiązane

Przedsiębiorstwo może nałożyć obowiązek uzyskania zezwolenia na pobyt pracownika – wyrok TSUE

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) w wyroku z dnia 20 czerwca 2024 r. (sygn. akt C - 540/22) uznał, że pa...

Rejestracje z Polski postrachem na europejskich drogach

Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych opublikowało dane dotyczące szkód powodowanych przez polskich kierowców za...

Nazwa „odszkodowanie” nie wystarczy do zwolnienia z PIT

Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego Naczelny Sąd Administracyjny (NSA) w wyroku z dnia 26 marca 2024 r. (sygn. akt...