bg
Chcę wiedzieć o...
Strona główna
Analizy i raporty
EFL: Słabsze nastroje w MŚP

EFL: Słabsze nastroje w MŚP

Dodano: 2016-08-23
Publikator: ​Europejski Fundusz Leasingowy

Europejski Fundusz Leasingowy będący częścią Grupy Crédit Agricole opublikował wyniki „Barometru EFL” na III kwartał 2016 r. Wyniki wskazują, że prognozy przedsiębiorców dotyczące sprzedaży i inwestycji odwróciły się w porównaniu do II kwartału 2016 r.

W poprzednim kwartale odsetek respondentów oczekujących dynamiki sprzedaży był wyższy k/k, a liczących na wzrost inwestycji niższy k/k. Analiza wykazała, iż w sierpniu aż o 22,3% mniej przedsiębiorców spodziewa się wzrostu zamówień, natomiast więcej osób (o 5,8%) wyraża optymizm dotyczący poziomu inwestycji. Te czynniki łącznie wpłynęły na spadek głównego indeksu o 1,2 p.p. w ujęciu kwartalnym do poziomu 56,6 pkt.

Spadek wielkości wskaźnika wynika z pogorszenia się nastrojów pod względem planowanej sprzedaży produktów i usług. Prawie o jedną czwartą spadł odsetek osób, które spodziewają się mniejszych zamówień w ciągu III kwartału – z 41,8 proc. do 19,5 proc. Wynik „Barometru EFL” pomiędzy II a III kwartałem spadł, w przeciwieństwie do analogicznego okresu 2015 r.

– Opinie wyrażone przez samych przedsiębiorców w naszym cokwartalnym badaniu „Barometr EFL” po raz kolejny korespondują z obiektywnymi wskaźnikami makroekonomicznymi. Z ostatnich danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że w lipcu tego roku produkcja sprzedana była niższa o 3,4% w ujęciu rocznym wobec jej wzrostu o 6% w czerwcu, a wzrost sprzedaży detalicznej był poniżej oczekiwań analityków. To oznacza, że choć wiele budżetów domowych zostało zasilonych dodatkowymi funduszami z programu 500+, ich spora część wstrzymała się z zakupami. To odczuwają przedsiębiorcy, którzy w naszym Barometrze zdecydowanie mniej optymistycznie niż kwartał temu podchodzą do prognoz dot. sprzedaży – zwraca uwagę Radosław Kuczyński, prezes EFL.

– Jeżeli powtórzy się sytuacja z ubiegłego roku, gdy pomiędzy III a IV kwartałem wartość głównego indeksu wyraźnie spadła, wówczas w ostatniej części tego roku możemy spodziewać rekordowo niskiej wartości Barometru – przewiduje Radosław Kuczyński z EFL.

Artykuły powiązane

Przedsiębiorstwo może nałożyć obowiązek uzyskania zezwolenia na pobyt pracownika – wyrok TSUE

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) w wyroku z dnia 20 czerwca 2024 r. (sygn. akt C - 540/22) uznał, że pa...

Rejestracje z Polski postrachem na europejskich drogach

Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych opublikowało dane dotyczące szkód powodowanych przez polskich kierowców za...

Nazwa „odszkodowanie” nie wystarczy do zwolnienia z PIT

Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego Naczelny Sąd Administracyjny (NSA) w wyroku z dnia 26 marca 2024 r. (sygn. akt...