bg
Chcę wiedzieć o...
Strona główna
Artykuły
Europ Assistance Polska podpowiada jak zachować się po zdarzeniu drogowym

Europ Assistance Polska podpowiada jak zachować się po zdarzeniu drogowym

Dodano: 2017-09-05

Europ Assistance Polska wyjaśnia, czym różni się kolizja od wypadku i radzi, jak zachować się w takich sytuacjach. – Kiedy mamy do czynienia ze zdarzeniem drogowym, często zastanawiamy się, czy to kolizja, czy już wypadek drogowy. Warto rozróżniać te pojęcia, ponieważ ma to znaczenie przy sposobie naszego zachowania się na miejscu – mówi Justyna Niebutkowska z Europ Assistance Polska. Kolizja to zdarzenie drogowe, którego skutkiem są jedynie straty materialne. Z kolei wypadek to zdarzenie, w wyniku którego osoby poszkodowane są ranne lub poniosły śmierć.

Europ Assistance wskazuje, iż w przypadku kolizji nie trzeba wzywać służb, wystarczy, aby uczestnicy sporządzili stosowne oświadczenie o zdarzeniu drogowym. Chyba, że nie mogą dojść do porozumienia w kwestii ustalenia winny lub np. istnieje przypuszczenie, że sprawca kolizji jest pod wpływem alkoholu.

Ubezpieczyciel podaje 7 podstawowych rzeczy, o których należy pamiętać w sytuacji wypadku drogowego. Po pierwsze należy ocenić stan poszkodowanych – czy są przytomni, ranni. Kolejnym krokiem jest powiadomienie służb ratowniczych oraz policji. Warto również zabezpieczyć miejsce zdarzenia, zabezpieczyć ślady wypadku przed zniszczeniem i zaczekać na policję. Następnie konieczne jest udzielenie pierwszej pomocy poszkodowanym. Należy również zebrać informacje dotyczące uczestników wypadku, ich polis ubezpieczeniowych, dokumentów rejestracyjnych itd. Po każdym zdarzeniu drogowym należy poinformować ubezpieczyciela sprawcy, podając odpowiednie dane, a także krótki opis.

Artykuły powiązane

Udostępnienie pracowników innej firmie jest z VAT, nawet jeśli było to nieodpłatne

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi, w wyroku z 25 września 2024 r. (sygn. akt I SA/Łd 506/24), stwierdził, że nieodp...

Naruszenie RODO – czy zawsze obowiązuje kara finansowa?

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) w wyroku z 26 września 2024 r. (sygn. C-768/21) orzekł, że organ ochr...

Podejrzenie popełnienia przestępstwa nie wystarcza do dyscyplinarki

Sąd Okręgowy w Sieradzu, w wyroku z 10 lipca 2024 r. (sygn. akt IV Pa 80/24), orzekł, że pracodawca może rozw...