W dniu 30 listopada 2023 r. trzy Europejskie Urzędy Nadzoru (EBA, EIOPA i ESMA – ESA) opublikowały interaktywny arkusz informacyjny, który odpowiada na najczęściej zadawane przez konsumentów pytania dotyczące zrównoważonego finansowania. Arkusz informacyjny zawiera wskazówki dla konsumentów rozważających zakup produktów finansowych o cechach zrównoważonego rozwoju, w tym pożyczek, oszczędności, inwestycji, ubezpieczeń i emerytur. Arkusz informacyjny zawiera odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania i kroki, które konsumenci mogą podjąć, aby zrozumieć, w jaki sposób ich wybory finansowe mogą przyczynić się do bardziej zrównoważonej przyszłości. Ponadto arkusz informacyjny zawiera cztery wskazówki, które konsumenci powinni wziąć pod uwagę przed wyborem produktów finansowych z funkcjami zrównoważonego rozwoju. Konsumenci są zachęcani do:
- zdecydowania, jak ważny jest dla nich zrównoważony rozwój i jakie cele finansowe chcą osiągnąć przed wyborem produktu;
- unikania wprowadzania w błąd przez „greenwashing”, zwracania uwagi na warunki i cechy zrównoważonego rozwoju;
- pamiętania, że produkty finansowe z cechami zrównoważonego rozwoju nie są wolne od ryzyka;
- w przypadku inwestycji i umów ubezpieczenia na życie, nie spieszenia się z podjęciem decyzji i w razie potrzeby zwracania się o dalsze wyjaśnienia do spółki lub osoby, która może doradzić i sprzedać takie produkty.
Słownictwo finansowe może czasami onieśmielać i uniemożliwiać konsumentom zrozumienie kluczowych pojęć finansowych, takich jak „ESG” lub „taksonomia UE”. Aby pokonać tę barierę, arkusz informacyjny zawiera pomocne wyskakujące okienka, które wyjaśniają określone terminy w prosty i łatwy do zrozumienia sposób. Arkusz informacyjny został przetłumaczony na wszystkie języki UE, a Europejskie Urzędy Nadzoru współpracują z krajowymi organami nadzoru, aby pomóc w jego promowaniu w całej UE. Dokument dostępny jest pod adresem: