bg
Chcę wiedzieć o...
Strona główna
KNF/UOKIK
Fikcyjne umowy leasingu zwrotnego dla konsumentów

Fikcyjne umowy leasingu zwrotnego dla konsumentów

Dodano: 2021-11-23
Publikator: Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów

Do UOKiK wpływają skargi od konsumentów, którzy nieświadomie zamiast umowy pożyczki podpisali umowę leasingu zwrotnego sprzętu AGD, który wcześniej rzekomo sprzedali firmie udzielającej finansowania. Prezes UOKiK w postępowaniu wyjaśniającym chce ustalić, czy w takim scenariuszu, kwota ze „sprzedaży” w rzeczywistości nie stanowi pożyczki, a „raty leasingu” jej spłaty z uwzględnieniem prowizji dla firmy.

Konsumenci sygnalizują, że w takich umowach przedmiot leasingu jest określony bardzo ogólnie. Jeden ze skarżących sądzi, że w ogóle nie ma kuchenki, która jest przedmiotem leasingu, a inny że wpisaną do umowy lodówkę zajął wcześniej komornik.

– Podejrzewamy, że umowy leasingu zawierane z firmami pożyczkowymi albo podmiotami z nimi powiązanymi są próbą obejścia przepisów dotyczących kredytu konsumenckiego. Prawo ogranicza zarówno wysokość odsetek pobieranych od pożyczek, jak i ich kosztów pozaodsetkowych. Umowy leasingu zwrotnego, w których nie ma obowiązku nabycia przedmiotu umowy przez konsumenta po jej zakończeniu, nie podlegają tym przepisom. Dlatego ostrzegam konsumentów, aby uważnie czytali umowy pożyczkowe przed podpisaniem i nie zgadzali się na fikcyjny leasing. W konsekwencji takich umów mogą płacić bardzo wysokie raty, dużo wyższe niż te, które są dozwolone w przypadku kredytów konsumenckich – mówi Tomasz Chróstny, Prezes UOKiK.

W postępowaniach wyjaśniających, prezes UOKiK zamierza przyjrzeć się działalności firm Everest Finanse S.A. i Everest Finanse Sp. z o.o. Sp. k. działających pod szyldem „Bocian Pożyczki” oraz Capital Service S.A. i zawieranym przez nie umowom leasingu konsumenckiego zwrotnego.

Artykuły powiązane

Wesołych Świąt dla wszystkich czytelników BeInsured!

Życzymy Świąt pełnych spokoju, jak po wykupieniu najlepszej polisy! Niech ubezpieczenia będą równie niezawodne jak Św...

UODO: Numer PESEL nie powinien widnieć w certyfikacie podpisu elektronicznego

Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych (UODO) zwrócił się do Ministra Cyfryzacji z wnioskiem o zmianę przepisów dotyc...

Blokada strony internetowej przez ABW bezpodstawna – NSA ostatecznie rozstrzyga

Naczelny Sąd Administracyjny (NSA) w wyroku z 26 września 2024 roku (sygn. akt II GSK 2046/23) uznał, że Agencja Bez...