bg
Chcę wiedzieć o...
Strona główna
Analizy i raporty
Firmy w Polsce są nieprzygotowane na cyberataki

Firmy w Polsce są nieprzygotowane na cyberataki

Dodano: 2016-09-28
Publikator: Intel Security Poland

Intel Security Poland porównał poziom zabezpieczeń przed cyberatakami w czterech krajach Europy Wschodniej. Wynika z nich, że aż 40% dużych przedsiębiorstw w Polsce nie posiada przygotowanego scenariusza awaryjnego na wypadek cyberataku lub podobnych zdarzeń. Poza tym, polskie firmy rzadziej niż przedsiębiorstwa z sąsiednich rynków zabiegają o zachowanie standardów bezpieczeństwa IT ich systemów.

Badanie Intela zostało przeprowadzone w Polsce, Czechach, Rumunii i na Węgrzech wśród 250 decydentów IT, pracujących w organizacjach zatrudniających co najmniej 150 osób. Na podstawie uzyskanych danych okazało się, że najlepiej przygotowane na wypadek cyberataku są firmy czeskie. U naszych południowych sąsiadów aż 84% osób decyzyjnych w obszarze bezpieczeństwa IT deklaruje, że w ich przedsiębiorstwie przygotowano scenariusz awaryjny, gotowy do wdrożenia, gdyby doszło do ataku na  sieć  firmową. W Polsce, podobnie jak na Węgrzech, takie wytyczne posiada 60% przedsiębiorstw, natomiast w Rumunii 72%. Brak planu awaryjnego oznacza, że firmy nie są w stanie zareagować natychmiast po zdarzeniu.

Ponadto, Intel w publikacji przedstawiającej wyniki podał, że w Polsce rośnie liczba cyberataków. W przeciągu pierwszej połowy 2016 r. aż 27% przebadanych firm doświadczyło niebezpiecznych zdarzeń w cyberprzestrzeni. Najczęściej były to atak złośliwego oprogramowania, dostęp nieuprawnionych osób do danych firmowych, wyciek danych. W pozostałych krajach, których cyberbezpieczeństwo badał Intel, najmniejszą liczbę cyberataków odnotowano w Rumunii, gdzie zaatakowano jedynie 18% analizowanych firm. Na Węgrzech i w Czechach było to odpowiednio 29% i 36%.     

Specjaliści z Intel Security Poland podkreślają, że podstawowym sposobem na podniesienie poziomu cyberbezpieczeństwa w firmie jest edukacja pracowników i odpowiednie systemy zabezpieczenia.

– Cyberprzestępcy obmyślają bowiem wciąż nowe sposoby generowania sprytnie zamaskowanych zagrożeń. Aby ich uniknąć, należy postawić na dwa elementy: zabezpieczenia i edukację. Szefowie firm oraz producenci muszą dbać o stan wiedzy swoich pracowników i klientów – pamiętajmy, że to właśnie dobra intuicja i świadomość zagrożeń pozwalają ustrzec się przed większością najgroźniejszych ataków – mówi Arkadiusz Krawczyk, Country Manager w Intel Security Poland.

Artykuły powiązane

Przedsiębiorstwo może nałożyć obowiązek uzyskania zezwolenia na pobyt pracownika – wyrok TSUE

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) w wyroku z dnia 20 czerwca 2024 r. (sygn. akt C - 540/22) uznał, że pa...

Rejestracje z Polski postrachem na europejskich drogach

Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych opublikowało dane dotyczące szkód powodowanych przez polskich kierowców za...

Nazwa „odszkodowanie” nie wystarczy do zwolnienia z PIT

Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego Naczelny Sąd Administracyjny (NSA) w wyroku z dnia 26 marca 2024 r. (sygn. akt...