bg
Chcę wiedzieć o...
Strona główna
Artykuły
Frankowicze pozywają bank za wysokie składki ubezpieczenia niskiego wkładu

Frankowicze pozywają bank za wysokie składki ubezpieczenia niskiego wkładu

Dodano: 2016-06-06

Jak podał portal wyborcza.biz, już niemal setka posiadaczy kredytów we frankach szwajcarskich pozwała Bank Millennium za wysokie koszty składki ubezpieczenia niskiego wkładu. Pozwy zbiorowe w ww. przedmiocie zostały złożone w ostatnim czasie m. in. w Krakowie, Warszawie, Katowicach i Poznaniu.

Sprawa dotyczy głównie kredytów hipotecznych we frankach zaciągniętych w okresie największego boomu na rynku nieruchomości, w 2007 i 2008 r. Bank od kredytobiorców, którzy nie posiadali wkładu własnego w wysokości min. 20 proc. wartości nieruchomości, wymagał wykupienia dodatkowego ubezpieczenia niskiego wkładu. Wartość polisy wynosiła 3 proc. brakującej kwoty wkładu własnego.

Składkę należało uiszczać co trzy lata. Jednak w momencie uwolnienia kursu franka wraz ze wzrostem raty kredytu wzrosła wysokość składki. W 2016 r. przypada kolejny okres opłaty składki ubezpieczenia niskiego wkładu. Z tego powodu coraz więcej osób wnosi pozew do sądu, mając nadzieję, że ten zniesie obowiązek wykupu dodatkowej polisy oraz nakaże zwrócenie pokrzywdzonym klientom pieniędzy tytułem wcześniejszych, zbyt wysokich składek.

Klienci skarżą się także, że w momencie zaciągania kredytu informowano ich jedynie o konieczności wykupu dodatkowej „ochrony ubezpieczeniowej”. Pokrzywdzeni argumentują, że nie tłumaczono im warunków ubezpieczenia, ani nie przekazano właściwych dokumentów, w tym umowy ubezpieczenia. 

W 2015 r. został wydany prawomocny wyrok w tej sprawie. Sąd określił wówczas działania instytucji jako „niegodziwe”. Powód skarżył bank za wysokie składki ubezpieczenia i brak możliwości wglądu do umowy. W toku postępowania sądowego, sąd przedstawił stan faktyczny, zgodnie z którym w rzeczywistości składki miały dużo niższą wartość niż pobierana od klientów kwota składki. Część lub nawet cała wysokość składki pozostawała do dyspozycji banku.

Pełnomocnicy klientów są przekonani, że pozwy będą stale napływać.

Artykuły powiązane

Kobiety chciały wyłudzić odszkodowanie z AC, ale…nie ubezpieczyły pojazdu

Policjanci z Gorzowa Wielkopolskiego zatrzymali dwie kobiety, które próbowały wyłudzić odszkodowanie, inscenizując kradz...

Kluczowe wyzwania polskiej prezydencji w Radzie UE z perspektywy sektora ubezpieczeniowego

Polska, obejmując prezydencję w Radzie Unii Europejskiej od 1 stycznia 2025 roku, stanie p...

Rynek ubezpieczeń komunikacyjnych po III kwartale 2024 roku – dane UFG

W okresie trzech pierwszych kwartałów 2024 roku zgłoszono ponad 1,4 miliona szkód z ubezpieczeń komunikacyjnych OC i AC...