Polska jest najbardziej aktywnym rynkiem w dziedzinie ubezpieczeniowej w Europie Środkowo-Wschodniej jeśli chodzi o fuzje oraz przejęcia.
W 2021 r. liczba fuzji i przejęć, w stosunku do poprzednich lat, spadła. Niezależnie jednak od mniejszej liczby sfinalizowanych transakcji utrzymuje się nadal ich wysoka dynamika.
Ponadto, po dziesięciu latach nieustannego wzrostu, w 2020 r. firmy ubezpieczeniowe musiały pogodzić się ze spadkiem całkowitym dynamiki składek przypisanych o 4 proc. w latach 2019-2020. Segment polis majątkowych zmalał o 2,8 proc., a dział ubezpieczeń na życie stracił 6,5 proc.
Przywołana tendencja nie dotyczy dynamiki na rynku fuzji i przejęć, ponieważ tu pozostała praktycznie niezmienna. Międzynarodowe grupy np. Aviva postanowiły opuścić obszar Europy Środkowo-Wschodniej. Tym samym, brak dużych graczy stał się okazją dla dominujących podmiotów, np. Allianz czy NN do umacniania swojej pozycji. Powyższe poprzez konsolidację rynku.
Warto również przypomnieć, że w latach 2017-2021 największą liczbę transakcji można przypisać do rynku polskiego – 18 umów w zakresie fuzji i przejęć. Wlicza się tu przejęcie Aviva Poland przez Allianz oraz zakup Metlife Polska przez NN. Kolejne w zestawieniu były obszary czeski i węgierski. Tam odnotowano po osiem umów w omawianym charakterze.