bg
Chcę wiedzieć o...
Strona główna
KNF/UOKIK
Glapiński chce włączyć KNF do struktur NBP

Glapiński chce włączyć KNF do struktur NBP

Dodano: 2016-05-31

Podczas ostatniego posiedzenia sejmowej Komisji Finansów Publicznych, które odbyło się w dniu 27 maja 2016 r., uczestniczył Adam Glapiński, przyszły prezes NBP. W trakcie spotkania dyskutowano m. in. o przyszłości Komisji Nadzoru Finansowego.

Zdaniem Glapińskiego, KNF powinna zostać włączona w struktury banku centralnego. Argumentował to wzrostem znaczenia i odpowiedzialności przypisywanym instytucji NBP.

– Z mojego punktu widzenia, jeśli ta odpowiedzialność NBP (red.) ma być pełna, to wydaje mi się, że bank powinien więcej wiedzieć o tym, co się w systemie bankowym dzieje. W tej chwili jest tak, że to wyjęcie nadzoru bankowego z banku centralnego i uczynienie z tego oddzielnej komisji nadzoru stworzyło sytuację, że informacje są gromadzone w KNF, a pieniądze są gromadzone w NBP. KNF decyduje, a my wypłacamy – mówił w trakcie posiedzenia komisji.

– Osobiście namawiałbym do dyskusji na temat powrotu nadzoru bankowego, nadzoru finansowego do banku centralnego – dodał. Wskazał przy tym, że włączenie KNF w struktury banku centralnego powinno odbyć się w „bardzo prosty, uproszczony sposób, aby nie przeciągnęło się to w jakichś biurokratycznych procedurach”.

-Wszystko wskazuje na to, że w 2-3 lata to nie poziom stóp procentowych będzie przyciągał uwagę, ale restrukturyzacje banków i stabilność sektora bankowego, finansowego –podsumował Glapiński.

Zdaniem posła PiS Maksa Kraczkowskiego, który był współtwórcą ustawy o KNF z 2006 r., „zintegrowany model nadzoru to koncepcja, która się sprawdziła”. Zwraca uwagę, że m.in. dzięki temu polski sektor bankowy bezboleśnie przeszedł przez wybuchy w 2008 r. kryzys. Kraczkowski uważa, że obecnie na nadzór nie należy patrzeć pod kątem sektora bankowego, ubezpieczeniowego czy inwestycyjnego, ale właśnie całościowo.

Artykuły powiązane

Przedsiębiorstwo może nałożyć obowiązek uzyskania zezwolenia na pobyt pracownika – wyrok TSUE

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) w wyroku z dnia 20 czerwca 2024 r. (sygn. akt C - 540/22) uznał, że pa...

Rejestracje z Polski postrachem na europejskich drogach

Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych opublikowało dane dotyczące szkód powodowanych przez polskich kierowców za...

Nazwa „odszkodowanie” nie wystarczy do zwolnienia z PIT

Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego Naczelny Sąd Administracyjny (NSA) w wyroku z dnia 26 marca 2024 r. (sygn. akt...