Koniunktura konsumencka. Czerwiec 2016 roku
Główny Urząd Statystyczny podał, iż w czerwcu 2016 r., bieżące nastroje konsumenckie pozostały na podobnym poziomie jak w poprzednim miesiącu, natomiast przyszłe nastroje konsumenckie pogorszyły się.
Jak podaje GUS, bieżący wskaźnik ufności konsumenckiej (BWUK), syntetycznie opisujący obecne tendencje konsumpcji indywidualnej był wyższy o 0,2 p. proc. w stosunku do poprzedniego miesiąca i ukształtował się na poziomie -6,5.
Wartości składowych wskaźnika zmieniły się w sposób zróżnicowany. Pogorszyły się oceny dotyczące możliwości obecnego dokonywania ważnych zakupów, przyszłej sytuacji ekonomicznej kraju oraz przyszłej sytuacji finansowej gospodarstwa domowego (spadek odpowiednio o 2,9; 2,2 i 0,3 p. proc.). Poprawiły się natomiast oceny obecnej sytuacji ekonomicznej kraju i finansowej gospodarstwa domowego (wzrost odpowiednio o 3,7 i 2,6 p. proc.).
W porównaniu do czerwca 2015 r. obecna wartość BWUK jest wyższa o 3,9 p. proc.
Wyprzedzający wskaźnik ufności konsumenckiej (WWUK), syntetycznie opisujący oczekiwane w najbliższych miesiącach tendencje konsumpcji indywidualnej był niższy o 2,0 p. proc. w stosunku do maja i ukształtował się na poziomie -9,7.
Dla wszystkich składowych wskaźnika odnotowano wartości niższe niż przed miesiącem. Największy spadek dotyczył możliwości przyszłego oszczędzania pieniędzy oraz oceny przyszłej sytuacji ekonomicznej kraju (spadek odpowiednio o 3,8 i 2,2 p. proc.).
W czerwcu br. WWUK osiągnął wartość o 2,0 p. proc. wyższą, niż w analogicznym miesiącu 2015 r.