Rok 2020 zmienił sposób w jaki pracujemy. Wydające się niemożliwym masowe przejście pracowników w tryb pracy zdalnej stało się normą. W ostatnich miesiącach klasyczny home office zaczął ustępować hybrydowej formie pracy. Jak sytuacja ta będzie wyglądała w przyszłości?
Z danych Eurostatu wynika, że w 2020 roku niecałe 9 proc. polskich pracowników pracowało z domu. To wynik o 3 punkty procentowe niższy niż unijna średnia i równocześnie prawie o 94 proc. wyższy niż w latach poprzedzających pandemię. Z raportu ManpowerGroup wynika, że firmy chcą aby 88 proc. pracowników wróciło do pracy stacjonarnej w ciągu najbliższych miesięcy. Wielu pracodawców widzi jednak plusy hybrydowego modelu pracy. Najnowsza analiza ekonomistów Goldman Sachs wykazała, że model ten jest opcją optymalną – z jednej strony czerpać można z efektywnej, indywidualnej pracy w domu, a z drugiej z kreatywnej współpracy z zespołem w biurze.
Od momentu wybuchu pandemii zaobserwować można przeskok technologiczny wpływający na przyspieszenie procesu automatyzacji czy uczenia maszynowego. Firmy musiały przygotować się do nowych zasad. Większość pracodawców wie, że dostarczenie pracownikowi odpowiedniego do pracy sprzętu to zdecydowanie za mało, konieczne są konkretne oprogramowania do zabezpieczania danych czy rozliczania czasu pracy.
Część pracodawców obawia się, że praca zdalna obniży samopoczucie pracowników oraz jakość współpracy w zespołach, dlatego rozważając model pracy, wychodzą naprzeciw oczekiwaniom pracowników. To typ pracy ma się dostosować do nich, nie odwrotnie.
– W Tpay dajemy naszym pracownikom wybór – w zależności od potrzeb i stylu pracy, mogą oni pracować z biura, z domu lub łączyć obie opcje w model hybrydowy. Aby móc lepiej poznać ich oczekiwania, przeprowadziliśmy ankietę, która pokazała, że część z pracowników chce powrotu do pracy stacjonarnej, a część woli pozostać na home office lub pracować hybrydowo. Ci pierwsi mówili, że brakuje im poczucia wspólnoty, że po prostu lubią jeździć do biura. Z kolei część kadry preferująca system hybrydowy wspominała, że to dogodna dla nich opcja np. ze względu na sytuacje rodzinne – kiedy jest taka potrzeba, wygodniej jest im pracować z domu. Są u nas także specjaliści, którym praca zdalna umożliwiła przeprowadzkę do innego miasta, a nawet przebywanie za granicą, a także tacy eksperci, którzy wreszcie nie muszą walczyć ze swoim zegarem biologicznym, by rano dojechać do biura. Naszą odpowiedzią na wynik ankiety jest więc elastyczne podejście – mówi Paweł Działak, CEO operatora płatności Tpay.
W mieszanym środowisku pracy pojawia się dużo wyzwań, na przykład zapewnienie sprawnej komunikacji. Pomocne są dedykowane komunikatory oraz aplikacje do wideokonferencji. Dobrą komunikację ułatwia także płaska struktura i małe zespoły.
Zdalna rewolucja dokonała się wraz z nadejściem pandemii, jednakże przed marcem 2020 roku praca z domu funkcjonowała w części firm. Marka Netguru wprowadziła home office już w roku 2008.
– Dużą próbą było dla nas wdrożenie nowych pracowników, które do tej pory odbywało się w naszym głównym biurze w Poznaniu. Obecnie takie działania prowadzone są w 100 proc. online – nowi członkowie zespołu, niezależnie od tego, czy przebywają w biurze czy poza nim, dołączają do spotkań zaplanowanych online. Wcześniej otrzymują pełen pakiet informacji i dokumentów wraz ze sprzętem niezbędnym do pracy, od laptopów po myszki, klawiatury, monitory czy fotele do pracy – mówi Lidia Szutkiewicz, HR menedżer w Netguru.
Badanie Gumtree.pl i Randstad Polska pt. „Aktywni+. Praca zdalna z perspektywy pracowników i pracodawców” wykazało, że 89 proc. respondentów uważa, iż w najbliższej przyszłości praca zdalna będzie zyskiwać na znaczeniu, a ponad połowa jest przekonana, że część obowiązków będzie mogła wykonywać zdalnie nawet po uspokojeniu się sytuacji. Co piąty pracownik liczy na całkowita pracę zdalną.
Mając na uwadze, że obecna sytuacja może jeszcze potrwać, część pracodawców stara się odpowiednio przygotować przestrzeń biurową, by pracownicy mogli stacjonarnie wykonywać swoje obowiązki. Za utrzymaniem hybrydowego modelu pracy przemawia wiele czynników. Koszty związane z najmem powierzchni biura ulegają zmniejszeniu. Co więcej, okazało się, że pracownicy mogą być wydajni pracując zdalnie.
W przyszłości możliwe są także kolejne zagrożenia, zorganizowanie pracy w elastycznej formule sprawi, że pracodawcy i pracownicy będą lepiej przygotowani na pracę w domowych warunkach.