bg
Chcę wiedzieć o...
Strona główna
Analizy i raporty
ICMIF: raport Global 500 o sektorze ubezpieczeń wzajemnych

ICMIF: raport Global 500 o sektorze ubezpieczeń wzajemnych

Dodano: 2017-07-14
Publikator: Międzynarodowa Federacja Ubezpieczycieli Wzajemnych i Spółdzielczych (ICMIF)

Międzynarodowa Federacja Ubezpieczycieli Wzajemnych i Spółdzielczych (ICMIF) sporządziła coroczny raport Global 500. Jest to już 9 edycja raportu i kompleksowo podsumowuje ona 2015 r. w sektorze ubezpieczeń wzajemnych. Pod lupę wzięto największych przedstawicieli światowego sektora ubezpieczeń wzajemnych, wśród których znalazły się również polskie marki.

Jak wynika z publikacji ICMIF, największe TUW-y świata zebrały łącznie około 1,2 biliona dolarów składek ubezpieczeniowych. Oznacza to, iż łącznie wzrosły one o 2,6% w porównaniu do składek zebranych w 2014 r.

Twórcy raportu zwrócili uwagę na rozwój skali działalności TUW-ów w zakresie ubezpieczeń majątkowych (4,2%) oraz ubezpieczeń na życie (1%). W sumie w 2015 r. ponad 70% największych podmiotów z sektora ubezpieczeń wzajemnych odnotowało wzrost wartości uzyskanych składek. Ponadto, aż 70 uwzględnionych w rankingu ubezpieczycieli zanotowało dwucyfrowy wzrost.

W raporcie zwrócono również uwagę na wieloletnią obecność i wyjątkową trwałość działalności prowadzonej przez TUW-y. Z badania przeprowadzonego przez ICMIF wynika, że uwzględnione w zestawieniu marki, utrzymują się na rynku średnio aż 94 lata. Ponadto aż 217 instytucji spośród 500 największych na świecie działa już od ponad 100 lat, natomiast 11 podmiotów ma już ponad 200 lat tradycji!

Dwa czołowe miejsca rankingu zajmują TUW-y ze Stanów Zjednoczonych. Na trzecim miejscu uplasował się japoński Zenkyoren. W pierwszej dziesiątce Global 500 znaleźli się również europejscy reprezentanci – francuski Crédit Agricole Assurances oraz holenderska marka Achmea.

Wyniki raportu wskazują, iż rynek ubezpieczeń wzajemnych w Europie w 2015 r. wzrósł o 0,5%. Największy wzrost odnotowali natomiast ubezpieczyciele wzajemni z Ameryki Południowej, gdzie uzyskano blisko 25% więcej składek.

Artykuły powiązane

Przedsiębiorstwo może nałożyć obowiązek uzyskania zezwolenia na pobyt pracownika – wyrok TSUE

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) w wyroku z dnia 20 czerwca 2024 r. (sygn. akt C - 540/22) uznał, że pa...

Rejestracje z Polski postrachem na europejskich drogach

Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych opublikowało dane dotyczące szkód powodowanych przez polskich kierowców za...