bg
Chcę wiedzieć o...
Strona główna
Artykuły
Insurtechy, czyli innowacje w ubezpieczeniach

Insurtechy, czyli innowacje w ubezpieczeniach

Dodano: 2017-04-10

Branża insurtech wyłoniła się wskutek współpracy start-upów opartych na innowacyjnych technologiach z tradycyjnymi towarzystwami ubezpieczeń. Celem twórców polskich insurtechów jest ułatwienie obsługi klienta oraz zdigitalizowanie i zindywidualizowanie produktów ubezpieczeniowych. Z tego względu twórcy aplikacji wykorzystują nowe technologie na każdym polu działalności zakładów ubezpieczeń.

– Aby zrozumieć, czym tak naprawdę zajmują się polskie insurtechy trzeba spojrzeć szerzej na całą branżę ubezpieczeniową. Nowoczesna technologia wspiera ubezpieczycieli niemal we wszystkich aspektach ich pracy. W obszarze płatności pojawiają się np. rozwiązania umożliwiające dokonywanie płatności za pomocą wirtualnej waluty, tzw. bitcoin. W zakresie obsługi klienta trwają prace nad stworzeniem „wirtualnych agentów”, którzy będą w stanie udzielić rzeczowej rady, przeanalizować potrzeby konsumenta i dopasowywać odpowiednie produkty ubezpieczeniowe – tłumaczy Marek Zefirian, prezes zarządu Starter24 i członek rady programowej InsurTech Digital Congress.

Poza tym, branża insurtech wyróżnia się innowacyjnym sposobem myślenia o ubezpieczeniach. Twórcy nowych rozwiązań swoje pomysły opierają na wychodzeniu poza tradycyjne postrzeganie systemu ubezpieczeń. Polskie start-upy są doceniane przez zagraniczne podmioty, które podejmują współpracę z krajowymi innowatorami. Takim przykładem jest spółka Infermedica z Wrocławia, która specjalizuje się w tworzeniu oprogramowania do wstępnej diagnostyki medycznej. Firma stworzyła aplikację Symptomate, która przedstawia możliwe jednostki chorobowe, powiązane ze wskazanymi objawami wraz z informacją, do jakiego specjalisty należy się udać. 

– Obecnie realizujemy projekt pilotażowy dla jednej z największych firm ubezpieczeniowych na świecie. Obejmuje on australijskich studentów, którzy posiadają indywidualne ubezpieczenie zdrowotne. Mają oni dostęp do infolinii, na której dyżurują lekarze i pielęgniarki. Chcąc odciążyć pracę tej infolinii i usprawnić proces konsultacji z lekarzem, ubezpieczyciel postanowił dać studentom dostęp do aplikacji opartej na naszych rozwiązaniach. Aplikacja na podstawie wprowadzonych przez studenta objawów wstępnie diagnozuje problem i kieruje go do odpowiedniego specjalisty – przedstawia Piotr Orzechowski, Prezes Zarządu Infermedica.

Branży insurtech będzie poświęcona jedna z konferencji w ramach kongresu FutureTech, którego patronat medialny objął portal beinsured.pl (czytaj więcej: beinsured.pl patronem medialnym FutureTech Congress). W dniach 24-25 maja w Warszawie będzie miało miejsce wydarzenia InsurTech Digital Congress. Uczestnicy konferencji będą mogli zapoznać się z polskimi projektami insurtech-owymi i rozwiązaniami wdrażanymi przez polskie start-upy. 

– Rozwój polskich insurtechów i rosnąca świadomość technologiczna klientów zainspirowały nas do powołania wydarzenia dedykowanego tej innowacyjnej branży. InsurTech Digital Congress to wydarzenie międzynarodowe, które ma pokazać potencjał technologiczny polskiego sektora ubezpieczeń i pomóc w wypracowaniu nowego modelu współpracy pomiędzy insurtechami, a firmami ubezpieczeniowymi – wyjaśnia Witold Jaworski, przewodniczący rady programowej InsurTech Digital Congress.

Artykuły powiązane

Wesołych Świąt dla wszystkich czytelników BeInsured!

Życzymy Świąt pełnych spokoju, jak po wykupieniu najlepszej polisy! Niech ubezpieczenia będą równie niezawodne jak Św...

UODO: Numer PESEL nie powinien widnieć w certyfikacie podpisu elektronicznego

Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych (UODO) zwrócił się do Ministra Cyfryzacji z wnioskiem o zmianę przepisów dotyc...

Blokada strony internetowej przez ABW bezpodstawna – NSA ostatecznie rozstrzyga

Naczelny Sąd Administracyjny (NSA) w wyroku z 26 września 2024 roku (sygn. akt II GSK 2046/23) uznał, że Agencja Bez...