bg
Chcę wiedzieć o...
Strona główna
Artykuły
Insurtechy, czyli innowacje w ubezpieczeniach

Insurtechy, czyli innowacje w ubezpieczeniach

Dodano: 2017-04-10

Branża insurtech wyłoniła się wskutek współpracy start-upów opartych na innowacyjnych technologiach z tradycyjnymi towarzystwami ubezpieczeń. Celem twórców polskich insurtechów jest ułatwienie obsługi klienta oraz zdigitalizowanie i zindywidualizowanie produktów ubezpieczeniowych. Z tego względu twórcy aplikacji wykorzystują nowe technologie na każdym polu działalności zakładów ubezpieczeń.

– Aby zrozumieć, czym tak naprawdę zajmują się polskie insurtechy trzeba spojrzeć szerzej na całą branżę ubezpieczeniową. Nowoczesna technologia wspiera ubezpieczycieli niemal we wszystkich aspektach ich pracy. W obszarze płatności pojawiają się np. rozwiązania umożliwiające dokonywanie płatności za pomocą wirtualnej waluty, tzw. bitcoin. W zakresie obsługi klienta trwają prace nad stworzeniem „wirtualnych agentów”, którzy będą w stanie udzielić rzeczowej rady, przeanalizować potrzeby konsumenta i dopasowywać odpowiednie produkty ubezpieczeniowe – tłumaczy Marek Zefirian, prezes zarządu Starter24 i członek rady programowej InsurTech Digital Congress.

Poza tym, branża insurtech wyróżnia się innowacyjnym sposobem myślenia o ubezpieczeniach. Twórcy nowych rozwiązań swoje pomysły opierają na wychodzeniu poza tradycyjne postrzeganie systemu ubezpieczeń. Polskie start-upy są doceniane przez zagraniczne podmioty, które podejmują współpracę z krajowymi innowatorami. Takim przykładem jest spółka Infermedica z Wrocławia, która specjalizuje się w tworzeniu oprogramowania do wstępnej diagnostyki medycznej. Firma stworzyła aplikację Symptomate, która przedstawia możliwe jednostki chorobowe, powiązane ze wskazanymi objawami wraz z informacją, do jakiego specjalisty należy się udać. 

– Obecnie realizujemy projekt pilotażowy dla jednej z największych firm ubezpieczeniowych na świecie. Obejmuje on australijskich studentów, którzy posiadają indywidualne ubezpieczenie zdrowotne. Mają oni dostęp do infolinii, na której dyżurują lekarze i pielęgniarki. Chcąc odciążyć pracę tej infolinii i usprawnić proces konsultacji z lekarzem, ubezpieczyciel postanowił dać studentom dostęp do aplikacji opartej na naszych rozwiązaniach. Aplikacja na podstawie wprowadzonych przez studenta objawów wstępnie diagnozuje problem i kieruje go do odpowiedniego specjalisty – przedstawia Piotr Orzechowski, Prezes Zarządu Infermedica.

Branży insurtech będzie poświęcona jedna z konferencji w ramach kongresu FutureTech, którego patronat medialny objął portal beinsured.pl (czytaj więcej: beinsured.pl patronem medialnym FutureTech Congress). W dniach 24-25 maja w Warszawie będzie miało miejsce wydarzenia InsurTech Digital Congress. Uczestnicy konferencji będą mogli zapoznać się z polskimi projektami insurtech-owymi i rozwiązaniami wdrażanymi przez polskie start-upy. 

– Rozwój polskich insurtechów i rosnąca świadomość technologiczna klientów zainspirowały nas do powołania wydarzenia dedykowanego tej innowacyjnej branży. InsurTech Digital Congress to wydarzenie międzynarodowe, które ma pokazać potencjał technologiczny polskiego sektora ubezpieczeń i pomóc w wypracowaniu nowego modelu współpracy pomiędzy insurtechami, a firmami ubezpieczeniowymi – wyjaśnia Witold Jaworski, przewodniczący rady programowej InsurTech Digital Congress.

Artykuły powiązane

Przedsiębiorstwo może nałożyć obowiązek uzyskania zezwolenia na pobyt pracownika – wyrok TSUE

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) w wyroku z dnia 20 czerwca 2024 r. (sygn. akt C - 540/22) uznał, że pa...

Rejestracje z Polski postrachem na europejskich drogach

Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych opublikowało dane dotyczące szkód powodowanych przez polskich kierowców za...

Nazwa „odszkodowanie” nie wystarczy do zwolnienia z PIT

Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego Naczelny Sąd Administracyjny (NSA) w wyroku z dnia 26 marca 2024 r. (sygn. akt...