bg
Chcę wiedzieć o...
Strona główna
Artykuły
Interpelacja poselska w sprawie tzw. polisolokat

Interpelacja poselska w sprawie tzw. polisolokat

Dodano: 2017-07-04

Poseł Witold Zembaczyński wystąpił do ministra sprawiedliwości z interpelacją w sprawie problemu klientów towarzystw ubezpieczeniowych posiadających tzw. polisolokaty.

Pod koniec 2016 roku szesnaście towarzystw ubezpieczeń na życie oraz Polska Izba Ubezpieczeń przystąpiło do porozumień z Prezesem Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów w sprawie rozszerzenia na cały portfel aktywnych umów na życie z Ubezpieczeniowym Funduszem Kapitałowym niższych opłat likwidacyjnych. Ponadto, zastosowano specjalne tryby postępowań w przypadku seniorów – obecnych, jak i byłych posiadaczy ubezpieczeń z funduszem kapitałowym (czytaj więcej: 17 instytucji podpisało porozumienia w sprawie obniżenia opłat likwidacyjnych).

Jak wskazuje w interpelacji poseł, problem tzw. polisolokat dotyka około 3,5 mln Polaków. Jego zdaniem, porozumienie zawarte pomiędzy UOKiK a ubezpieczycielami nie wyczerpuje sprawy i dotyczy tylko około 1,4 mln klientów (głównie seniorów oraz osób, które nie zrezygnowały z produktu). Wskazał, iż rozwiązanie to nie jest korzystne dla większości osób posiadających ten produkt inwestycyjny.

– Jednocześnie problem z wysokimi opłatami likwidacyjnymi to tylko jeden z elementów nieuczciwego postępowania firm ubezpieczeniowych wobec konsumentów. Produkt inwestycyjny wysokiego ryzyka opakowany w konstrukcję lokaty oraz ubezpieczenia pozwalał inwestorom na ominięcie tzw. podatku Belki, czyli podatku od zysków kapitałowych. Problem jednak w tym, że bardzo często sprzedawany był jako bezpieczny i nieryzykowny produkt finansowy, o czym świadczy ilość pozwów zbiorowych dotyczących całkowitego unieważnienia umowy zawartej z ubezpieczycielem – napisał w interpelacji poseł Witold Zembaczyński.

W interpelacji zwrócił się do Ministerstwa Sprawiedliwości z zapytaniem o prowadzone przez MS działania w sprawie tzw. polisolokat. Zapytał również „czy Ministerstwo ma pomysł w jaki sposób przygotować prawo, aby podobne sytuacje nie zdarzały się ponownie? W jaki sposób można lepiej zabezpieczyć obywatela przed nieuczciwymi praktykami instytucji finansowych i ubezpieczeniowych?”.

Artykuły powiązane

Przedsiębiorstwo może nałożyć obowiązek uzyskania zezwolenia na pobyt pracownika – wyrok TSUE

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) w wyroku z dnia 20 czerwca 2024 r. (sygn. akt C - 540/22) uznał, że pa...

Rejestracje z Polski postrachem na europejskich drogach

Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych opublikowało dane dotyczące szkód powodowanych przez polskich kierowców za...