bg
Chcę wiedzieć o...
Strona główna
Artykuły
Interwencja produktowa Komisji Nadzoru Finansowego

Interwencja produktowa Komisji Nadzoru Finansowego

Dodano: 2021-08-24

15 lipca Komisja Nadzoru Finansowego wydała decyzję w przedmiocie zakazów wprowadzania do obrotu, dystrybucji i sprzedaży ubezpieczeniowych produktów inwestycyjnych – umów ubezpieczenia na życie, jeżeli są związane z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym. Decyzja została podjęta jednogłośnie i dotyczy umów ubezpieczenia z UFK spełniających co najmniej jedno z dwóch wskazanych w komunikacie KNF kryteriów. Jedno kryterium dotyczy sytuacji, w których średni zwrot dla tych umów jest niższy niż 50 proc. stopy procentowej dla określonego w decyzji okresu według odpowiedniej struktury terminowej stopy wolnej od ryzyka. Drugie kryterium dotyczy umów, w przypadku których określone w regulaminie ubezpieczeniowego funduszu kapitałowego zasady i ograniczenia inwestycyjne nie zapewniają, aby środki funduszu nie były lokowane w instrumenty contingent convertibles. Decyzja ma zastosowanie do umów ubezpieczenia z UFK zawieranych począwszy od 1 stycznia 2022 r., z wyjątkami takimi jak m.in. Pracownicze Plany Kapitałowe, Pracownicze Programy Emerytalne, Indywidualne Konta Zabezpieczenia Emerytalnego oraz Indywidualne Konta Emerytalne (pełna lista wyłączeń znajduje się w treści komunikatu KNF).

Co istotne, decyzja organu nadzoru dotyczy wszystkich twórców produktów ubezpieczeniowych (zarówno podmiotów krajowych, jak i zagranicznych) oferujących umowy ubezpieczenia z UFK klientom na terytorium Polski. Ponadto, twórcy produktów ubezpieczeniowych z siedzibą na terytorium Polski mają obowiązek stosować się do decyzji w przypadku oferowania takich umów także klientom poza terytorium RP.

Interwencja produktowa jest środkiem prawnym, na mocy którego KNF jest uprawniona do wprowadzenia powszechnego zakazu lub ograniczenia dokonywania określonych czynności dotyczących wskazanych w interwencji instrumentów lub produktów albo prowadzenia określonej działalności. Cel podjęcia tak zdecydowanego kroku przez KNF, jakim jest interwencja produktowa, stanowi zamierzone podwyższenie poziomu ochrony klientów. Większe zabezpieczenie interesów słabszej strony stosunku ubezpieczeniowego, jakimi są klienci zakładów ubezpieczeń, w założeniu ma nastąpić poprzez zwiększenie korzyści osiąganych przez klientów z umów ubezpieczenia z UFK, a także ograniczenie obarczania klientów nadmiernym ryzykiem inwestycyjnym. Jak podkreślono w komunikacie, założenia interwencji produktowej zostały skonsultowane z Polską Izbą Ubezpieczeń oraz zakładami ubezpieczeń oferującymi takie produkty ubezpieczeniowe.

Należy oczekiwać, że weryfikacja stosowania zaleceń zawartych w decyzji KNF będzie podlegać kontroli i szczególnej uwadze organu nadzoru. Twórcy produktów ubezpieczeniowych (którymi w przeważających przypadkach są zakłady ubezpieczeń) zobowiązani będą do bieżącego weryfikowania, czy wprowadzane do obrotu, dystrybuowane lub sprzedawane przez nie produkty – ubezpieczenia z UFK – są zgodne z wymaganiami przedstawionymi w ww. decyzji. W komunikacie KNF zapowiedziane zostały także dalsze kroki planowane przez organ nadzoru, m.in. zmiany legislacyjne i przygotowanie stanowiska KNF w przedmiocie ujmowania kosztów i opłat w umowie ubezpieczenia z UFK.

Interwencja produktowa KNF została pozytywnie zaopiniowana przez Rzecznika Finansowego, jako realizująca postulaty zgłaszane przez Rzecznika od wielu lat. W ocenie Rzecznika, decyzja KNF i wynikające z niej nowe obowiązki i ograniczenia dla zakładów ubezpieczeń oferujących umowy ubezpieczenia z UFK przyczyni się do polepszania sytuacji konsumentów zawierających tego typu umowy.

Artykuły powiązane

Przedsiębiorstwo może nałożyć obowiązek uzyskania zezwolenia na pobyt pracownika – wyrok TSUE

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) w wyroku z dnia 20 czerwca 2024 r. (sygn. akt C - 540/22) uznał, że pa...

Rejestracje z Polski postrachem na europejskich drogach

Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych opublikowało dane dotyczące szkód powodowanych przez polskich kierowców za...

Nazwa „odszkodowanie” nie wystarczy do zwolnienia z PIT

Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego Naczelny Sąd Administracyjny (NSA) w wyroku z dnia 26 marca 2024 r. (sygn. akt...