bg
Chcę wiedzieć o...
Strona główna
Analizy i raporty
Jaka jest dojrzałość finansowa Polaków?

Jaka jest dojrzałość finansowa Polaków?

Dodano: 2017-05-16

Posiadanie dzieci mobilizuje do oszczędzania i ubezpieczania się. Takie wnioski płyną z badania „Dojrzałość finansowa Polaków 2017” zrealizowanego przez GfK Polonia na zlecenie Nationale-Nederlanden.

Wśród uczestników badania odkładanie na emeryturę zadeklarowało 43 proc. respondentów, przy czym odsetek oszczędzających rośnie wraz z wiekiem. Aż dwie trzecie osób w wieku 45-50 lat odpowiedziało, że oszczędza na emeryturę. A w grupie wiekowej 25-29 lat na ten cel przeznacza środki o połowę mniej osób.

Kolejny temat podjęty w badaniu dotyczył ubezpieczania. Najczęstszą formą ubezpieczenia wśród respondentów jest ubezpieczenie grupowe. Posiada je 48 proc. badanych. Indywidualną polisę na życie ma 26 proc. osób w wieku między 20 a 50 rokiem życia. Równie wysoką popularnością cieszą się Otwarte Fundusze Emerytalne i ubezpieczenia OC p.p.m.

– Posiadanie rodziny wiąże się często z podjęciem decyzji o wykupieniu ubezpieczenia. Wśród osób, które nie mają dzieci, jedynie 18 proc. zakupiło indywidualne ubezpieczenie na życie, podczas gdy wśród rodziców jest to już ponad jedna trzecia badanych – komentuje wyniki Michał Nestorowicz, dyrektor ds. Badań i Analiz w Nationale-Nederlanden.

Artykuły powiązane

Problemy z e-Doręczeniami, a terminy podatkowe

Ministerstwo Finansów wyjaśniło w komunikacie, że o dochowaniu podatkowego terminu w systemie e-Doręczenia decyduje data...

Sąd: Dyscyplinarka za brak badań była nieuzasadniona

Sąd Rejonowy w Człuchowie (wyrok z 20 grudnia 2024 r., sygn. akt IV 471/24) uznał, że pracownica nie naruszyła pods...

SN: Choroba nie zawiesza biegu przedawnienia

Sąd Najwyższy w postanowieniu z 11 grudnia 2024 r. (sygn. akt III PSK 110/24) uznał, że choroba pracownika nie może być...