bg
Chcę wiedzieć o...
Strona główna
Bez kategorii
Jubileuszowe prezenty od pracodawcy nie są opodatkowane

Jubileuszowe prezenty od pracodawcy nie są opodatkowane

Dodano: 2025-02-27

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w interpretacji z dnia 8 stycznia 2025 r. (sygn. 0112 KDIL2-1.4011.895.2024.2.DJ) uznał, że prezenty wręczane pracownikom przez pracodawcę z okazji jubileuszy pracy oraz z okazji przejścia na emeryturę nie stanowią przychodu z tytułu stosunku pracy, a zatem nie są objęte opodatkowaniem podatkiem dochodowym od osób fizycznych (PIT). Dyrektor KIS odniósł się do dwóch przykładów, które miały miejsce w praktyce.

W pierwszym przypadku chodziło o pamiątkowy zegarek wręczany przez pracodawcę pracownikom, którzy przepracowali 25 lat. Zegarek był przyznawany jako forma gratulacji i uznania za długoletnią pracę. Ważne jest, że pracownik nie był zobowiązany do jego przyjęcia i mógł go odmówić, co miało charakter dobrowolny. Z tego względu, spółka uważała, że nie powinna pobierać zaliczek na PIT od wartości zegarka, ponieważ nie jest to przychód uzyskany z pracy. Dyrektor KIS potwierdził tę opinię, wskazując, że wartość takiego upominku nie stanowi przychodu z tytułu stosunku pracy. Zgodnie z przepisami ustawy o PIT, tego rodzaju prezent nie jest traktowany jako przychód podlegający opodatkowaniu PIT, ponieważ nie jest związany bezpośrednio z wykonywaną pracą. Ponadto, zgodnie z przepisami, takie przychody mogą być objęte innymi regulacjami, w tym ustawą o podatku od spadków i darowizn.

W drugiej sprawie chodziło o prezent wręczany pracownikowi, który przechodził na emeryturę. Był to również upominek w formie uznania zasług pracownika. Dyrektor KIS wskazał, że prezent ten również nie jest traktowany jako wynagrodzenie za pracę, ponieważ jego celem jest wyrażenie uznania, a nie nagradzanie za wyniki pracy. Zatem, w świetle przepisów o PIT, nie jest to przychód podlegający opodatkowaniu PIT. Dyrektor wyjaśnił, że tego typu prezent, podobnie jak jubileuszowy upominek, może być objęty opodatkowaniem podatkiem od spadków i darowizn, ponieważ ma charakter uznaniowy, a nie związany z konkretnym obowiązkiem służbowym.

Interpretacja ta wprowadza ważne wyjaśnienia dotyczące kwestii opodatkowania prezentów wręczanych pracownikom przez pracodawców, podkreślając, że gdy nie są one uznawane za przychód z tytułu pracy, to mogą podlegać innym formom opodatkowania. W szczególności, pracodawcy powinni wiedzieć, że jeśli prezenty mają charakter dobrowolny i nie są związane z wynikami pracy lub obowiązkami służbowymi, to nie muszą pobierać zaliczek na PIT. W takim przypadku mogą natomiast pojawić się obowiązki związane z podatkiem od spadków i darowizn, jeżeli spełnione są odpowiednie warunki określone w przepisach o tym podatku.

Artykuły powiązane

Problemy z e-Doręczeniami, a terminy podatkowe

Ministerstwo Finansów wyjaśniło w komunikacie, że o dochowaniu podatkowego terminu w systemie e-Doręczenia decyduje data...

Sąd: Dyscyplinarka za brak badań była nieuzasadniona

Sąd Rejonowy w Człuchowie (wyrok z 20 grudnia 2024 r., sygn. akt IV 471/24) uznał, że pracownica nie naruszyła pods...

SN: Choroba nie zawiesza biegu przedawnienia

Sąd Najwyższy w postanowieniu z 11 grudnia 2024 r. (sygn. akt III PSK 110/24) uznał, że choroba pracownika nie może być...