W dniu 27 czerwca 2017 r. w Muzeum nad Wisłą — filii Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie odbył się finał 16. edycji konkursu Artystyczna Podróż Hestii. Jury przyznało aż dwie pierwsze nagrody i wyłoniło czworo laureatów. Zwycięzcami tegorocznego konkursu zostali: Katarzyna Szymkiewicz, Józef Gałązka, Horacy Muszyński oraz Agnieszka Mastalerz. Wystawa prac na warszawskich bulwarach wiślanych potrwa do 9 lipca (czytaj więcej: Finał konkursu ERGO Hestii na nadwiślańskich bulwarach).
– Rozwój wymaga nieustannej zmiany perspektywy i to nie tylko w sztuce. W stulecie Rewolucji Październikowej i stulecie Awangardy w Polsce warto pamiętać o tych zmianach, które – nierzadko radykalne – ale sprawiały, że nic już nie jest takie jak było. A o zmiany nie jest łatwo; trudno pokonać w sobie naturalną skłonność do utrzymywania statusu quo. I tutaj pomóc mogą artyści. To oni sięgają po nowe, to oni wyznaczają nowe reguły, które z latami uczymy się akceptować. Oni przenoszą nas w nowy świat; są dobrym katalizatorem zmian. Nie wiem, czy zmiany na lepsze, ale zmiany niewątpliwie potrzebnej, by na nowo definiować swoją rolę – podsumował tegoroczną edycję konkursu APH jego mecenas, Piotr M. Śliwicki, prezes Sopockiego Towarzystwa Ubezpieczeń ERGO Hestia.
W weekend 1-2 lipca 2017 r. publiczność miała możliwość skorzystania z bezpłatnego oprowadzania po wystawie z Bogną Świątkowską, wzięła również udział w rozmowie o finałowych pracach z Michałem Suchorą. Zorganizowane zostały również warsztaty edukacyjne dla dzieci.
– To propozycja dla wszystkich, którzy chcą zobaczyć, poznać i porozmawiać o tym, co interesuje młodych współczesnych twórców, jakie tematy i problemy ich zajmują, z jakiej perspektywy patrzą na świat i co nam chcą przez to powiedzieć – mówi Magdalena Kąkolewska, prezes Fundacji Artystyczna Podróż Hestii odpowiedzialnej za organizację konkursu. – Sprzyjają temu wszelkie okoliczności – inspirujące do własnych poszukiwań prace młodych artystów, nowa przestrzeń Muzeum nad Wisłą oraz pełna energii atmosfera nadwiślańskich bulwarów, które szczególnie latem przyciągają młodość, świeżość i entuzjazm, stając się witalnym centrum i bijącym sercem Warszawy – dodaje.