bg
Chcę wiedzieć o...

Kara dla Vinted

Dodano: 2022-05-11
Publikator: Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów

Prezes UOKiK nakładając na litewską spółkę VINTED UAB – właściciela platformy Vinted.pl – karę w wysokości 5,3 mln zł zakwestionował brak informacji o warunkach odblokowania pieniędzy ze sprzedaży oraz o tym, jak nie dopłacać do „Ochrony Kupującego”.

Z wypowiedzi Prezesa UOKiK wynika, że poprzez brak przejrzystych informacji, VINTED godził w zbiorowe interesy konsumentów. Ponadto mógł przyczynić się do tego, że ponosili oni straty finansowe.

Osoby sprzedające nie otrzymywały informacji o tym, że dostęp do zarobionych środków pieniężnych może wiązać się z koniecznością spełnienia dodatkowych warunków mających związek z weryfikacją tożsamości. Jeśli konsument na żądanie dostawcy usług płatniczych nie przedstawił dokumentu tożsamości, spółka mogła zablokować pieniądze ze sprzedaży. Warto wskazać, że w chwili obecnej spółka zaniechała stosowania kwestionowanej praktyki.

Natomiast odnośnie osób kupujących jako problem wskazano brak informacji o sposobie zakupu bez ponoszenia opłaty za „Ochronę Kupującego”. Powyższe polegało na zwrocie pieniędzy w sytuacji, gdy nabyty przedmiot nie zostanie wysłany bądź dotrze uszkodzony. Skupiało się to także na zapewnieniu bezpiecznej płatności. I choć VINTED dopuszcza transakcje bez „Ochrony Kupującego”, to w żadnym miejscu nie jest opisane, jak skorzystać z takiego trybu. Spółka, mimo toczącego się postępowania, nie zrezygnowała ze wskazanej praktyki, dlatego też Prezes UOKiK decyzją nakazał jej zaniechanie.

Warto dodać, że o wątpliwościach związanych z żądaniem od konsumentów skanów dokumentów tożsamości, Prezes UOKiK poinformował Prezesa UODO.

Artykuły powiązane

Wesołych Świąt dla wszystkich czytelników BeInsured!

Życzymy Świąt pełnych spokoju, jak po wykupieniu najlepszej polisy! Niech ubezpieczenia będą równie niezawodne jak Św...

UODO: Numer PESEL nie powinien widnieć w certyfikacie podpisu elektronicznego

Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych (UODO) zwrócił się do Ministra Cyfryzacji z wnioskiem o zmianę przepisów dotyc...

Blokada strony internetowej przez ABW bezpodstawna – NSA ostatecznie rozstrzyga

Naczelny Sąd Administracyjny (NSA) w wyroku z 26 września 2024 roku (sygn. akt II GSK 2046/23) uznał, że Agencja Bez...