bg
Chcę wiedzieć o...
Strona główna
Artykuły
Kiedy praca zza granicy jest legalna?

Kiedy praca zza granicy jest legalna?

Dodano: 2021-09-22

Nikogo już nie dziwi wykonywana przez pracowników praca w formie zdalnej, która stała się codziennością. Przybiera ona różne formy i w odmiennych okolicznościach jest stosowana. Możliwość pracy zdalnej sprzyja również podróżom, tym bliskim i tym dalekim. Bardzo zachęcająca jest perspektywa pracy w ciepłych krajach czy innych dalekich miejscach poza granicami naszego państwa. Jednym z celów pracy zdalnej jest znalezienie równowagi pomiędzy życiem prywatnym i służbowym.

W sytuacji gdy pracownik bez zarzutu wywiązuje się ze swoich obowiązków i komunikacja z nim przepływa wzorcowo, pracodawcy nie mają nic przeciwko aby świadczona praca była wykonywana nawet z drugiego końca świata. Niemniej, na pracodawcy ciążą szczególne obowiązki, których musi on dopełnić godząc się na wykonywanie przez pracownika pracy zdalnej zza granicy, w tym dokładnego zbadania m.in. przepisów podatkowych, ubezpieczeniowych, międzynarodowych. Oczywiście, przede wszystkim szczególne znaczenie ma charakter wykonywanej pracy i rozstrzygnięcie czy możliwe jest jej wykonywanie w formie zdalnej.

Praca zza granicy to temat, który wbrew pozorom wymaga ze strony pracodawcy wnikliwej analizy oraz podejmowania odmiennych decyzji w konkretnych przypadkach. Pracodawcy często nie zdają sobie sprawy z istniejących ryzyk związanych ze zmianą miejsca zamieszkania pracownika, na miejsce poza granicami naszego kraju. Przedsiębiorcy powinni kompleksowo zapoznać się z regulacjami dotyczącymi wykonywania pracy zza granicy. Pracodawca musi mieć świadomość, że każda sytuacja, w której pracownik wykonuje swoje obowiązki za granicą powinna być dokładnie analizowana. Dzięki temu, pracodawca całkowicie zminimalizuje grożące mu sankcje, które wynikać mogą z polskich, jak i zagranicznych przepisów.

A czy Ty, Pracodawco, jesteś na to gotowy?

Odpowiedzi na wszelkie pytania związane z tematem pracy zdalnej zza granicy zostaną poruszone na szkoleniu online, aby wziąć w nim udział zapoznaj się z informacjami poniżej.

 

INFORMACJE ORGANIZACYJNE:

 

6 października 2021 r., od godziny: 10:00

STREAMING ONLINE

Koszt*: 

890 zł (+VAT) cały dzień szkoleniowy

Rejestracja zgłoszeń: szkolenia@cztr.pl

* W przypadku odwołania obecności tydzień przed terminem szkolenia – zwrot 50% kosztów uczestnictwa. W przypadku rezygnacji ze szkolenia w terminie krótszym niż tydzień przed terminem rozpoczęcia szkolenia, Uczestnikowi nie przysługuje zwrot kosztów szkolenia.

 

Artykuły powiązane

Przedsiębiorstwo może nałożyć obowiązek uzyskania zezwolenia na pobyt pracownika – wyrok TSUE

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) w wyroku z dnia 20 czerwca 2024 r. (sygn. akt C - 540/22) uznał, że pa...

Rejestracje z Polski postrachem na europejskich drogach

Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych opublikowało dane dotyczące szkód powodowanych przez polskich kierowców za...

Nazwa „odszkodowanie” nie wystarczy do zwolnienia z PIT

Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego Naczelny Sąd Administracyjny (NSA) w wyroku z dnia 26 marca 2024 r. (sygn. akt...