bg
Chcę wiedzieć o...
Strona główna
KNF/UOKIK
Kłopoty z pojazdami zastępczymi zgłaszane do UOKiK

Kłopoty z pojazdami zastępczymi zgłaszane do UOKiK

Dodano: 2022-05-17
Publikator: Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów

Prezes UOKiK wszczął postępowanie wyjaśniające w sprawie czterech towarzystw ubezpieczeniowych, by sprawdzić, na jakich zasadach zapewniają pojazdy zastępcze.

Od początku lipca ubiegłego roku do Urzędu wpłynęło 20 skarg. Dotyczyły one warunków udostępniania pojazdów zastępczych osobom, które zostały poszkodowane w wypadkach drogowych. Komunikaty odnosiły się także do pokrywania kosztu wynajmu tych samochodów z obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej sprawcy wypadku.

Z wypowiedzi Prezesa UOKiK wynika, że sprawdzeniu zostanie poddane to, na jakich zasadach udostępniane są pojazdy zastępcze, a także czy ubezpieczyciele nie zaniżają kosztów ich wynajmu. Kontrowersje skupiają się na czasie udostępniania samochodu, za który towarzystwa ubezpieczeń płacą w związku z umową ubezpieczenie. Istotne są również postanowienia umowne przedsiębiorców współpracujących z zakładami ubezpieczeń.

Ubezpieczyciele powinni zapewnić poszkodowanemu pojazd zastępczy. Dotyczy to całego okresu, w jakim osoba nie ma możliwości korzystania z własnego auta na skutek jego uszkodzenia. Natomiast koszty ubezpieczenia powinny być pokrywane z ubezpieczenia OC sprawcy wypadku, będącego wobec towarzystwa ubezpieczeń konsumentem.

Zgodnie z uchwałą SN (sygn. akt III SZP 2/15), Prezes UOKiK może chronić w sposób pośredni interesy poszkodowanych. Ostatnie dzięki powołaniu się na okoliczność ochrony zbiorowych interesów ubezpieczających.

Artykuły powiązane

Udostępnienie pracowników innej firmie jest z VAT, nawet jeśli było to nieodpłatne

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi, w wyroku z 25 września 2024 r. (sygn. akt I SA/Łd 506/24), stwierdził, że nieodp...

Naruszenie RODO – czy zawsze obowiązuje kara finansowa?

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) w wyroku z 26 września 2024 r. (sygn. C-768/21) orzekł, że organ ochr...

Podejrzenie popełnienia przestępstwa nie wystarcza do dyscyplinarki

Sąd Okręgowy w Sieradzu, w wyroku z 10 lipca 2024 r. (sygn. akt IV Pa 80/24), orzekł, że pracodawca może rozw...