bg
Chcę wiedzieć o...
Strona główna
Artykuły
KNF bada możliwość likwidacji opłat likwidacyjnych ze wszystkich UFK

KNF bada możliwość likwidacji opłat likwidacyjnych ze wszystkich UFK

Dodano: 2016-08-01

Komisja Nadzoru Finansowego wysłała do zakładów ubezpieczeń posiadających w swoich ofertach ubezpieczenia na życie z ubezpieczeniowymi funduszami kapitałowymi listy z pytaniem o możliwe skutki rozszerzenia porozumień w sprawie opłat likwidacyjnych zawartych z UOKiK na wszystkie produkty zawierające UFK – przekazał Puls Biznesu.

Z informacji podanych przez PB wynika, że Komisji zależy na informacji zwrotnej od życiowych zakładów ubezpieczeń odnośnie możliwych konsekwencji dla stabilizacji finansowej ich spółek i szacunków co do wysokości ewentualnych obciążeń w przypadku zniesienia opłat likwidacyjnych dla wszystkim UFK.

Gazeta przypomina, że od dłuższego czasu KNF jest przedstawiana przez polityków PiSu jako organ współodpowiedzialny za skutki obecnych problemów klientów posiadających polisy ubezpieczeniowe z funduszem inwestycyjnym. Kilka dni temu wiceprzewodniczący sejmowej komisji finansów publicznych, Janusz Szewczak zapowiadał przeprowadzenie audytu w tej instytucji, a kilka tygodni wcześniej powstanie komisji śledczej badającej możliwe nadużycia przy zawieraniu umów ubezpieczenia z UFK (więcej: „Szewczak: Audyt w KNF jest konieczny”, „Politycy będą walczyć z polisolokatami i kredytami frankowymi”).

Zarzuty te odpycha organ nadzoru. Przedstawiciel biura prasowego KNF, Maciej Krzysztoszek wyjaśnił dla Pulsu Biznesu, że działania Komisji mają na celu uzyskanie informacji, jak zakłady ubezpieczeń realizują postanowienia zawarte z Urzędem Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

– Porozumienie to krok w dobrym kierunku. Współpracowaliśmy z UOKiK, analizując wpływ propozycji zawarcia ugód na stabilność finansową ubezpieczycieli – powiedział dla PB Krzysztoszek.

Inicjatywę Komisji chwali mec. Aleksander Daszewski z Biura Rzecznika Finansowego. Podkreślił, że zniesienie opłat likwidacyjnych ze wszystkich polis z UFK będzie zarówno korzystne dla ich posiadaczy, jak też towarzystw. Jego zdaniem, wprowadzenie tego pomysłu zakończy obecną spiralę pozwów sądowych wnoszonych przeciwko zakładom ubezpieczeń w związku z tymi produktami.

Artykuły powiązane

Przedsiębiorstwo może nałożyć obowiązek uzyskania zezwolenia na pobyt pracownika – wyrok TSUE

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) w wyroku z dnia 20 czerwca 2024 r. (sygn. akt C - 540/22) uznał, że pa...

Rejestracje z Polski postrachem na europejskich drogach

Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych opublikowało dane dotyczące szkód powodowanych przez polskich kierowców za...

Nazwa „odszkodowanie” nie wystarczy do zwolnienia z PIT

Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego Naczelny Sąd Administracyjny (NSA) w wyroku z dnia 26 marca 2024 r. (sygn. akt...