bg
Chcę wiedzieć o...
Strona główna
KNF/UOKIK
KNF w sprawie ubezpieczeń NNW dzieci i młodzieży szkolnej

KNF w sprawie ubezpieczeń NNW dzieci i młodzieży szkolnej

Dodano: 2017-07-14
Publikator: Komisja Nadzoru Finansowego

W dniu 13 lipca 2017 r. Komisja Nadzoru Finansowego opublikowała „Komunikat w sprawie ubezpieczeń NNW dzieci i młodzieży szkolnej”. KNF poinformowała, iż w toku analizy praktyk zakładów ubezpieczeń związanych z oferowaniem grupowych ubezpieczeń następstw nieszczęśliwych wypadków dzieci i młodzieży szkolnej, otrzymuje sygnały, które wymagają zainteresowania ze strony organu nadzoru.

„Dotyczą one sposobu oferowania możliwości skorzystania z ochrony ubezpieczeniowej w tym ubezpieczeniu, w szczególności zapewniania przez zakłady ubezpieczeń odpowiednich informacji klientom celem dokonania przez nich optymalnego wyboru wariantu ubezpieczenia oraz kwestii związanych z oferowaniem wynagrodzeń i gratyfikacji ubezpieczającemu lub podmiotom działającym na rzecz lub w imieniu ubezpieczającego” – informuje KNF.

Ponadto KNF zidentyfikowała wątpliwości prawne, które jej zdaniem wymagają wyjaśnienia, aby zapewnić zakładom ubezpieczeń odpowiedni poziom pewności uwarunkowań wykonywanej działalności ubezpieczeniowej.

„Jednym z publicznie zidentyfikowanych problemów jest oferowanie ubezpieczeń NNW w sposób niezapewniający ubezpieczonym (ich przedstawicielom ustawowym) należytej wiedzy co do warunków, na jakich świadczona jest ochrona ubezpieczeniowa, a w szczególności zdarzeń, z tytułu których odpowiedzialność ponosi zakład ubezpieczeń, oraz zasad ustalania wysokości przysługujących w razie nieszczęśliwego wypadku świadczeń pieniężnych” – wskazuje KNF.

Zdaniem Komisji, działania takie prowadzą do rozczarowania ubezpieczonych jakością udzielanej ochrony. W związku z tym KNF oczekuje, że ubezpieczyciele nie będą stosować technik sprzedażowych prowadzących do mylnego wyobrażenia co do warunków, na jakich udzielana jest ta ochrona.

„W szczególności organ nadzoru sygnalizuje potrzebę, aby zakłady ubezpieczeń, przed zawarciem umowy ubezpieczenia przez ubezpieczającego, rzetelnie przedstawiały zakres ochrony ubezpieczeniowej, procedury likwidacyjne a także wyjaśniały zależność pomiędzy wysokością sum ubezpieczenia (podlimitów) a wysokością świadczeń przysługujących z tytułu określonego rodzaju zdarzeń losowych, oraz wskazywały na powiązanie tej kwestii z wysokością składki” – wskazuje w komunikacie Komisja.

Komisja Nadzoru Finansowego w przedstawionym komunikacie wskazuje również na kwestię świadczonych wynagrodzeń za przystąpienie do umowy ubezpieczenia. KNF wyjaśnia, że na podstawie wpływających do niej skarg oraz doniesień prasowych zidentyfikowano praktykę polegającą na tym, że w zamian za wybór przez szkołę lub radę rodziców oferty ubezpieczenia NNW zakłady ubezpieczeń przekazują gratyfikację finansową lub materialną ubezpieczającemu lub podmiotom działającym na rzecz lub w imieniu ubezpieczającego (w szczególności dyrektorowi szkoły).

„W ocenie organu nadzoru sytuacja, w której ubezpieczający w ubezpieczeniu grupowym NNW, w zamian za zawarcie umowy ubezpieczenia (skorzystanie z oferty danego zakładu ubezpieczeń i stwarzanie warunków do przystąpienia do ubezpieczenia przez ubezpieczonych) otrzymuje wynagrodzenie lub inne korzyści zwykle w obrocie przewidziane dla pośredników ubezpieczeniowych, niezależnie od tego, że stanowi to naruszenie art. 18 ust. 1 lub 2 ustawy, może też stanowić konflikt interesów przejawiający się w przedkładaniu korzyści własnych ubezpieczającego nad interes ubezpieczonych” – wyjaśnia KNF.

Pełna treść komentarza Komisji Nadzoru Finansowego dostępna jest na stornie KNF pod linkiem oraz poniżej w „Pełnej publikacji”.

Pliki do pobrania

knf_ubezpieczenia_nnw_dzieci_i_mlodziezy_szkolnej_13_07_2017_57473.pdf

Artykuły powiązane

Przedsiębiorstwo może nałożyć obowiązek uzyskania zezwolenia na pobyt pracownika – wyrok TSUE

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) w wyroku z dnia 20 czerwca 2024 r. (sygn. akt C - 540/22) uznał, że pa...

Rejestracje z Polski postrachem na europejskich drogach

Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych opublikowało dane dotyczące szkód powodowanych przez polskich kierowców za...