bg
Chcę wiedzieć o...
Strona główna
KNF/UOKIK
KNF z wnioskiem do SN ws. roszczeń o zadośćuczynienie bliskich osoby poważnie poszkodowanej

KNF z wnioskiem do SN ws. roszczeń o zadośćuczynienie bliskich osoby poważnie poszkodowanej

Dodano: 2017-07-18
Publikator: Komisja Nadzoru Finansowego

Komisja Nadzoru Finansowego przyłączyła się do pytania Rzecznika Finansowego w sprawie podjęcia decyzji, czy bliscy osoby poważnie poszkodowanej w wypadku drogowym mogą zgłaszać roszczenia o zadośćuczynienie z tego tytułu (czytaj więcej: RF zawnioskował do SN o podjęcie uchwały ws. roszczeń o zadośćuczynienie bliskich osoby poważnie poszkodowanej).

Komisja Nadzoru Finansowego zadała następujące pytanie: „Czy w razie poważnego uszkodzenia ciała lub wywołania rozstroju zdrowia osobom najbliższym poszkodowanego może przysługiwać na podstawie art. 448 Kodeksu cywilnego roszczenie o zadośćuczynienie pieniężne z tytułu naruszenia ich własnego dobra osobistego?”

W przypadku natomiast przyjęcia przez Sąd Najwyższy, że odpowiedź na powyższe zagadnienie sprowadza się do kwestii stosowania prawa, nie zaś jego wykładni (w szczególności ze względu na potrzebę ustalenia ad causam charakteru uszkodzenia ciała lub rozstroju zdrowia i skutków takiego stanu dla relacji pomiędzy poszkodowanym a jego najbliższymi), KNF zwróciła się o rozstrzygnięcie następującej kwestii: „Czy zerwanie więzi łączącej osobę poszkodowaną, która doznała poważnego uszkodzenia ciała lub rozstroju zdrowia, z jej osobami najbliższymi, polegające na braku możliwości realizowania kontaktów pomiędzy poszkodowanym a osobami najbliższymi z powodu pozostawania przez poszkodowanego w stanie wyłączającym lub w bardzo znaczącym stopniu ograniczającym samodzielną egzystencję (tzw. stan wegetatywny), może stanowić po stronie osób najbliższych poszkodowanego naruszenie ich dóbr osobistych, w tym mogące podlegać kompensacie w postaci zadośćuczynienia na podstawie art. 448 Kodeksu cywilnego?”.

Artykuły powiązane

Przedsiębiorstwo może nałożyć obowiązek uzyskania zezwolenia na pobyt pracownika – wyrok TSUE

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) w wyroku z dnia 20 czerwca 2024 r. (sygn. akt C - 540/22) uznał, że pa...

Rejestracje z Polski postrachem na europejskich drogach

Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych opublikowało dane dotyczące szkód powodowanych przez polskich kierowców za...