bg
Chcę wiedzieć o...
Strona główna
Co nowego?
Kolejki po nowe zaświadczenia z KRK w postępowaniach o zamówienia publiczne!

Kolejki po nowe zaświadczenia z KRK w postępowaniach o zamówienia publiczne!

Dodano: 2021-01-11

Wejście w życie od 1 stycznia 2021 r. nowej ustawy Prawo zamówień publicznych oznacza konieczność pozyskania nowych dokumentów podmiotowych, w tym zaświadczeń o niekaralności dla podmiotu (tzw. KRK zbiorowe) i dla osób wchodzących w skład zarządów, rad nadzorczych i prokurentów.

Biorąc udział w postępowaniu o zamówienie publiczne, wykonawcy zobowiązani są do złożenia dokumentów, m.in. zaświadczeń z KRK, których aktualność wynosi 6 miesięcy. W związku z tym, czy w nowych postępowaniach prowadzonych już w oparciu o nowe przepisy PZP, wykonawca może posłużyć się zaświadczeniem KRK wydanym w oparciu o stare przepisy o zamówieniach publicznych?

Zaświadczenie o niekaralności, gdy opatrzone jest pieczęcią „NIE FIGURUJE” oznacza, że dana osoba czy podmiot są niekarane. Zgodnie z § 12 ust. 2 i 4 rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 7 lipca 2015 r. w sprawie udzielania informacji o osobach oraz o podmiotach zbiorowych na podstawie danych zgromadzonych w Krajowym Rejestrze Karnym zwrot „NIE FIGURUJE” oznacza, że w Rejestrze nie ma danych osoby lub podmiotu, których dotyczy zapytanie o karalność, czyli dana osoba czy podmiot w ogóle nie były karane. Tym samym bez znaczenia jest treść zapytania we wniosku, w tym podana podstawa prawna.

Niemniej w postępowaniach o zamówienia publiczne, zamawiający oczekują przedłożenia zaświadczeń KRK, w których odpowiednie artykuły ustawy Prawo zamówień publicznych dotyczące podstaw wykluczenia z postępowania są wymienione w formularzu. Tym samym, jeżeli wykonawca dysponuje aktualnym zaświadczeniem KRK dla osoby czy podmiotu, jednak w treści tego dokumentu wskazane są przepisy starej ustawy Prawo zamówień publicznych z 2004 r., to złożenie tego dokumentu w postępowaniu prowadzonym w oparciu już o nowe przepisy ustawy Prawo zamówień publicznych z 2019 r. może skutkować wezwaniem przez zamawiającego o uzupełnienie dokumentu.

Jeszcze „ciekawiej” będzie z KRK dla osób z zagranicy. Trzeba zapomnieć o wszystkich doświadczeniach i wyrobić nowe zestawy dokumentów – informacji z KRK.

Artykuły powiązane

UODO: Numer PESEL nie powinien widnieć w certyfikacie podpisu elektronicznego

Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych (UODO) zwrócił się do Ministra Cyfryzacji z wnioskiem o zmianę przepisów dotyc...

Blokada strony internetowej przez ABW bezpodstawna – NSA ostatecznie rozstrzyga

Naczelny Sąd Administracyjny (NSA) w wyroku z 26 września 2024 roku (sygn. akt II GSK 2046/23) uznał, że Agencja Bez...

Meta ukarana 91 mln euro za naruszenie RODO.

Irlandzki organ ochrony danych (DPC) nałożył na Metę karę w wysokości 91 milionów euro za naruszenie przepisów RODO zwią...