bg
Chcę wiedzieć o...
Strona główna
Akty Prawne
Kolejne rozporządzenie wykonawcze do nowej ustawy o działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej

Kolejne rozporządzenie wykonawcze do nowej ustawy o działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej

Dodano: 2016-10-27
Publikator: Dziennik Ustaw

W dniu 25 października 2016 r. opublikowane zostało Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 13 października 2016 r. w sprawie informacji udzielanych zakładom ubezpieczeń przez podmioty wykonujące działalność leczniczą oraz Narodowy Fundusz Zdrowia (Dz. U. z 25 października 2016 r., poz. 1754).

Rozporządzenie, wydane na podstawie przepisu art. 38 ust. 9 Ustawy z dnia 11 września 2015 r. o działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej, określa:

1) tryb udzielania zakładom ubezpieczeń przez podmioty wykonujące działalność leczniczą informacji o stanie zdrowia ubezpieczonych lub osób, na rachunek których ma zostać zawarta umowa ubezpieczenia oraz

2) tryb udzielania zakładom ubezpieczeń przez Narodowy Fundusz Zdrowia danych o nazwach i adresach świadczeniodawców, którzy udzielili świadczeń opieki zdrowotnej w związku z wypadkiem lub zdarzeniem losowym będącym podstawą ustalenia ich odpowiedzialności oraz wysokości odszkodowania lub świadczenia.

Rozporządzenie szczegółowo określa treść wystąpienia zakładu ubezpieczeń odpowiednio do pomiotu wykonującego działalność leczniczą oraz do NFZ, a także nakazuje dołączać do nich kopię pisemnej zgody ubezpieczonego lub osoby, na rachunek której ma zostać zawarta umowa ubezpieczenia. Wskazuje także osoby uprawnione do podpisania takich wystąpień.

Zgodnie z rozporządzeniem, NFZ jest obowiązany udzielić pisemnej odpowiedzi w terminie 14 dni od dnia otrzymania wystąpienia, po otrzymaniu opłaty.

Rozporządzenie określa także sposób ustalania wysokości opłat za udzielenie ww. informacji. Zgodnie z rozporządzeniem, wysokość opłat za informacje o stanie zdrowia ubezpieczonego określa podmiot wykonujący działalność leczniczą, uwzględniając koszty poniesione w celu udzielenia informacji. Natomiast wysokość opłat udzielanych przez NFZ dotyczących jednego ubezpieczonego stanowi równowartość 0,017% przeciętnego wynagrodzenia we wskazanym w rozporządzeniu okresie.

Rozporządzenie wejdzie w życie w dniu 25 listopada 2016 r.

Treść Rozporządzenia do pobrania w „Pełnej publikacji”.

Pliki do pobrania

d2016000175401.pdf

Artykuły powiązane

Problemy z e-Doręczeniami, a terminy podatkowe

Ministerstwo Finansów wyjaśniło w komunikacie, że o dochowaniu podatkowego terminu w systemie e-Doręczenia decyduje data...

Sąd: Dyscyplinarka za brak badań była nieuzasadniona

Sąd Rejonowy w Człuchowie (wyrok z 20 grudnia 2024 r., sygn. akt IV 471/24) uznał, że pracownica nie naruszyła pods...

SN: Choroba nie zawiesza biegu przedawnienia

Sąd Najwyższy w postanowieniu z 11 grudnia 2024 r. (sygn. akt III PSK 110/24) uznał, że choroba pracownika nie może być...