bg
Chcę wiedzieć o...
Strona główna
Artykuły
Kończą się państwowe dopłaty do ubezpieczeń upraw

Kończą się państwowe dopłaty do ubezpieczeń upraw

Dodano: 2016-10-13

10 października br. Concordia otworzyła jesienny sezon sprzedaży ubezpieczeń upraw rolnych, obejmujący uprawy zbóż ozimych (pszenica, pszenżyto, jęczmień i żyto) oraz rzepaku ozimego. Tylko podczas pierwszego dnia sprzedaży poznański ubezpieczyciel zarejestrował aż 15 tys. zapytań ofertowych. Zainteresowanie rolników jest ogromne, ale pula dopłat jednak ograniczona. 

W 2016 r. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi podpisało umowy z trzema zakładami ubezpieczeń, w tym z Concordią Polska TUW. Ministerialny budżet dopłat do składek na ubezpieczenie ustalony został na poziomie analogicznym do 2015 r., przy niewielki wzroście dofinansowania z 50 proc. do 65 proc.

Jak wskazuje Concordia na podstawie wyników sprzedażowych, państwowe dopłaty w sezonie jesiennym szybko się wyczerpują. Wynika to przede wszystkim z rocznego ustalania limitów dofinansowania, a w sezonie wiosennym spora część z nich została już wykorzystana. Stąd, jak wskazuje ubezpieczyciel, rolnicy zainteresowani utrzymaniem dopłaty muszą się mocno spieszyć, aby skorzystać z pomocy państwa. 

W tym roku rolnicy mogą liczyć na wyższe kwoty dopłat oraz stawki opłat za ubezpieczenie adekwatne do ryzyka ubezpieczeniowego. Jednak wiąże się z tym spadek ilości areału, który może podlegać pod ubezpieczenie. W konsekwencji mniejsza ilość rolników skorzysta z zakupu dotowanych ubezpieczeń. 

Rolnicy doświadczeni szkodami w zeszłym oraz tym roku – na wiosnę miały miejsce lokalne przymrozki oraz gradobicia – wykazują zwiększone zainteresowanie ubezpieczeniami upraw. Zwiększony popyt z kolei pociąga za sobą rekordowo szybką sprzedaż i dużą ilość zawieranych umów ubezpieczenia w sezonie jesiennym, czego efektem jest ograniczona sprzedaż ubezpieczeń w niektórych regionach Polski – wskazuje Concordia Ubezpieczenia. 

Ponadto, w niektórych regionach taryfa składek w ubezpieczeniu rzepaku wynosi powyżej 6 proc. sumy ubezpieczenia, co zgodnie z Ustawą o ubezpieczeniu upraw rolnych i zwierząt gospodarskich, uniemożliwia zakładom ubezpieczeń udzielenie dopłaty do składki. 

Artykuły powiązane

Przedsiębiorstwo może nałożyć obowiązek uzyskania zezwolenia na pobyt pracownika – wyrok TSUE

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) w wyroku z dnia 20 czerwca 2024 r. (sygn. akt C - 540/22) uznał, że pa...

Rejestracje z Polski postrachem na europejskich drogach

Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych opublikowało dane dotyczące szkód powodowanych przez polskich kierowców za...