bg
Chcę wiedzieć o...
Strona główna
KNF/UOKIK
Koniec tanich pożyczek

Koniec tanich pożyczek

Dodano: 2021-08-11
Publikator: Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów

UOKiK przypomina, że od pierwszego lipca nie obowiązują przepisy tarczy antykryzysowej, które ograniczały pozaodsetkowe koszty kredytów konsumenckich. Pożyczka może być zdecydowanie droższa.

Dzięki propozycjom Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów przez ostatnie 15 miesięcy konsumenci mogli zaciągać dużo tańsze pożyczki. Łączna suma kosztów pozaodsetkowych została znacznie ograniczona. Dla tzw. chwilówek, czyli pożyczek do 30 dni, kredytodawca nie mógł naliczyć kosztów pozaodsetkowych w wysokości przekraczającej 5 proc. wartości udzielonego finansowania. Przy dłuższych umowach maksymalna wysokość kosztów pozaodsetkowych wynosiła 15 proc. pożyczonej kwoty plus 6 proc. za każdy rok kredytowania, nie więcej jednak niż 45 proc. 30 czerwca te przepisy wygasły.

Od 1 lipca limity maksymalnych kosztów pozaodsetkowych wróciły do poziomu wynikającego z ustawy o kredycie konsumenckim. Są one zależne od długości okresu kredytowania, maksymalnie mogą wynieść 25 proc. pożyczonej kwoty plus 30 proc. za każdy rok kredytowania, jednakże łącznie nie więcej niż 100 proc. kredytu. Pożyczając więc 1000 zł na dwanaście miesięcy, maksymalne koszty pozaodsetkowe wynieść mogą 550 złotych. Dochodzą do tego odsetki, których wysokość jest powiązana ze stopą referencyjną NBP i wynosi obecnie 7,2 proc. w skali roku.

– Zachęcam konsumentów do wnikliwego analizowania kosztów i warunków pożyczek, porównywania ofert różnych instytucji finansowych oraz wybierania tych najkorzystniejszych, uwzględniając wszystkie opłaty i prowizje towarzyszące usłudze finansowej. W przypadku zauważenia nieprawidłowości, zachęcam do korzystania z darmowej pomocy rzecznika finansowego i rzeczników konsumentów, a także do złożenia skargi do UOKiK. Jednocześnie w dalszym ciągu monitorujemy, czy instytucje finansowe nie przekraczają dozwolonych prawem maksymalnych kosztów pozaodsetkowych. Jeśli mamy podejrzenia, że tak się dzieje, podejmujemy interwencję, aby jak najszybciej doszło do wyeliminowania niezgodnych z prawem praktyk  – mówi Tomasz Chróstny, Prezes UOKiK.

UOKiK zbadał w ostatnim czasie przypadki związane z możliwością naruszenia ograniczenia wysokości pozaodsetkowych kosztów kredytu wynikających z regulacji COVID-owych. Po interwencji Urzędu trzy firmy pożyczkowe zaprzestały stosowania tego typu praktyk. W stosunku do przedsiębiorców, którzy nie dostosowali się do przepisów, UOKiK prowadzi postępowania formalne, które mogą skutkować nałożeniem kar finansowych.

W przypadku niemożności spłaty pożyczki w terminie konsument ma kilka możliwości: poprosić instytucję finansową o odroczenie spłaty, zaciągnąć nową pożyczkę na spłatę poprzedniej, zamiast odroczenia spłaty skonsolidować kredyty.

Artykuły powiązane

Pracownica pojawiła się w pracy tylko raz, ale umowa była ważna

Sąd Okręgowy Warszawa-Praga w Warszawie, w wyroku z dnia 16 lipca 2024 roku (sygn. akt VII U 1229/23), stwierdził, że dz...

Brak określenia netto w ugodzie oznacza wypłatę brutto

W wyroku z 31 lipca 2024 r. (sygn. akt VII Pa 13/24), Sąd Okręgowy Warszawa–Praga orzekł, że w przypadku porozumienia mi...

UFG: Ponad 2 miliardy złotych wypłaconych na odszkodowania i świadczenia

Od początku działalności Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny wypłacił już ponad 2 miliardy złotych, głównie z przeznac...