bg
Chcę wiedzieć o...
Strona główna
KNF/UOKIK
Korzystna dla klientów zmiana definicji Oddziału Intensywnej Opieki Medycznej w Compensie

Korzystna dla klientów zmiana definicji Oddziału Intensywnej Opieki Medycznej w Compensie

Dodano: 2021-07-14
Publikator: Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów

Compensa Towarzystwo Ubezpieczeń na Życie S. A. Vienna Insurance Group odmówiło wypłaty świadczenia konsumentowi, który miał wykupione ubezpieczenie m. in. na wypadek pobytu na Oddziale Intensywnej Opieki Medycznej. W związku z tym do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wpłynęła skarga.

Konsument miał wykupione ubezpieczenie m.in. na wypadek pobytu na Oddziale Intensywnej Opieki Medycznej, znalazł się jednak na Oddziale Intensywnej Opieki Kardiologicznej. Definicje zawarte w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia Compensa przewidywały wymóg, by ubezpieczony pozostawał pod stałą opieką specjalistów anestezjologów i intensywnej terapii oraz nie przebywał na oddziale kardiologicznym, neurologicznym lub diabetologicznym. Skarżący opisując swój pobyt w szpitalu wskazał, że „była to wydzielona sala intensywnej opieki kardiologicznej, wyposażona w specjalistyczny sprzęt umożliwiający stałe monitorowanie podstawowych czynności życiowych, dla pacjentów pod opieką lekarzy specjalistów.”

– Takie definicje wyłączają spod ochrony ubezpieczeniowej osoby, które doznały niespodziewanej zapaści zagrażającej życiu, ale zostały zakwalifikowane do leczenia bezpośrednio na oddziale specjalistycznym, z pominięciem pobytu na OIOM. Tymczasem coraz częściej przyjmowana procedura ratowania życia zakłada praktykę, zgodnie z którą pacjent, który np. wcześniej chorował na serce, w przypadku nagłego pogorszenia stanu zdrowia od razu kierowany jest na oddział kardiologiczny w szpitalu i poddawany tam intensywnej terapii kardiologicznej. Bardzo ważne jest zatem, aby pacjent jak najszybciej trafił w ręce specjalistów w danej dziedzinie, którzy mają wiedzę i odpowiedni sprzęt, aby uratować mu życie – mówi Tomasz Chróstny, Prezes UOKiK.

Tomasz Chróstny zaapelował o zmianę treści nieprecyzyjnych definicji OIM/OIT obowiązujących w Compensie. Ubezpieczyciel w uzgodnieniu z UOKiK przedstawił nowe definicje, mają one zostać zmienione w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia do końca tego roku. Wnioski o wypłatę świadczeń już teraz będą rozpatrywane zgodnie z nowym brzmieniem. Compensa ma zawiadomić wszystkich ubezpieczonych, którym od 1 stycznia 2018 r. odmówiła wypłaty świadczeń ze względu na treść dotychczasowych definicji we wskazanym zakresie, o możliwości złożenia wniosku o ponowne rozpatrzenie sprawy. Złożone wnioski zostaną rozpatrzone do 13 września.

Zgodnie z nową, obowiązującą w Compensie definicją, OIOM to: „Wyodrębniony organizacyjnie w strukturach Szpitala oddział wyposażony w specjalistyczny sprzęt do reanimacji i podtrzymywania podstawowych funkcji życiowych, w którym odbywa się leczenie oraz stałe monitorowanie podstawowych czynności życiowych w przypadku ciężkich stanów niewydolności najważniejszych organów i układów organizmu oraz ciężkich stanów pooperacyjnych oraz w ramach którego możliwym jest podjęcie czynności zastępczych niewydolnych organów lub układów. W rozumieniu OWDU za oddział intensywnej opieki medycznej uważa się również:

  • oddział intensywnej terapii,
  • oddział intensywnego nadzoru medycznego,
  • salę intensywnej opieki medycznej, tj. salę wydzieloną w oddziale Szpitala, wyposażoną w specjalistyczny sprzęt do reanimacji i podtrzymywania podstawowych funkcji życiowych,

w której odbywa się leczenie ciężkich stanów niewydolności najważniejszych organów i układów organizmu oraz ciężkich stanów pooperacyjnych lub odpowiednik takiej sali działający zgodnie z prawem państwa, na terytorium którego się znajduje. Za salę intensywnej opieki medycznej uważa się również salę intensywnej terapii oraz salę intensywnego nadzoru medycznego.”

Artykuły powiązane

Wesołych Świąt dla wszystkich czytelników BeInsured!

Życzymy Świąt pełnych spokoju, jak po wykupieniu najlepszej polisy! Niech ubezpieczenia będą równie niezawodne jak Św...

UODO: Numer PESEL nie powinien widnieć w certyfikacie podpisu elektronicznego

Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych (UODO) zwrócił się do Ministra Cyfryzacji z wnioskiem o zmianę przepisów dotyc...

Blokada strony internetowej przez ABW bezpodstawna – NSA ostatecznie rozstrzyga

Naczelny Sąd Administracyjny (NSA) w wyroku z 26 września 2024 roku (sygn. akt II GSK 2046/23) uznał, że Agencja Bez...