bg
Chcę wiedzieć o...
Strona główna
Analizy i raporty
KPMG: Polska jest atrakcyjna dla funduszy PE

KPMG: Polska jest atrakcyjna dla funduszy PE

Dodano: 2016-06-07

KPMG podał w raporcie pt. „Rynek private equity w Polsce 2016. Trendy i szanse rozwoju”, że blisko 70 proc. funduszy private equity spodziewa się zwiększenia liczby celów atrakcyjnych przejęć w przeciągu najbliższych dwóch lat. Polska stanowi dla inwestorów jeden z najbardziej atrakcyjnych rynków w regionie Europy Środkowo-Wschodniej.

Jedynie 4% respondentów obawia się, że w Polsce będzie mniej potencjalnych celów przejęć, pozostali respondenci stwierdzili, że liczba atrakcyjnych celów przejęć nie zmieni się. Jednocześnie blisko połowa respondentów spodziewa się wzrostu liczby transakcji na przestrzeni najbliższych dwóch lat, prawie 30% nie przewiduje zmian, a jedynie 20% uważa, że liczba transakcji może się zmniejszyć.

Twórcy raportu przedstawili, że więcej niż połowa inwestycji w regionie Europy Środkowo-Wschodniej jest lokowana w naszym kraju. Według danych Europejskiego Stowarzyszenia Private Equity i Venture Capital (EVCA) w ubiegłym roku wartość inwestycji PE w Polsce wyniosła 803,5 mln euro – ponad trzy razy tyle, co w roku 2014. Wartość inwestycji PE w stosunku do PKB wyniosła w Polsce 0,19%, co jest wynikiem porównywalnym do wyników takich krajów jak Szwajcaria (0,21%) czy Niemcy (0,22%).

Analitycy rynku już od dłuższego czasu obserwują zwiększoną aktywność funduszy, obecnych już na polskim rynku, jak też coraz większe zainteresowanie debiutem, wśród których nie brakuje chętnych do wejścia na polski rynek funduszy PE spoza Europy. Od niedawna Polacy mogą inwestować w fundusz Coast-2-Coast należący do południowoafrykańskich instytucji finansowych.

Z danych uzyskanych przez KPMG wynika, że w najbliższym czasie największą popularnością funduszy PE będzie cieszył się sektor dóbr konsumpcyjnych. Aktualnie w portfelach funduszy największy udział mają spółki z sektora usług B2B, produkcji przemysłowej, IT, medialnego. Spadły natomiast inwestycje w branżę medyczną i farmaceutyczną, dwa lata temu były one na pierwszym miejscu pod względem atrakcyjności inwestycyjnej i potencjału rozwoju. Podobnie wygląda sytuacja z sektorem energetycznym i budownictwem, które kilka lat temu przeżywały swój boom.

KPMG szacuje, że w spółkach, które na koniec kwietnia 2016 roku znajdowały się w portfolio badanych funduszy, zatrudnienie w 2015 roku wyniosło w sumie 100,8 tys. osób, a przychody były na poziomie 44,9 mld zł.

Coraz większą popularnością cieszy się branża płatności elektronicznych. Równie pozytywnie jest oceniany rynek start-upów, który został wskazany przez 60 proc. respondentów jako branża, która w najbliższych latach zyska na popularności.

Raport „Rynek private equity w Polsce 2016. Trendy i szanse rozwoju” to druga edycja raportu KPMG na temat funkcjonowania funduszy private equity (PE) na polskim rynku. Celem raportu jest pokazanie sytuacji na polskim rynku PE oraz trendów, które będą wpływać na jego rozwój w najbliższych latach. Raport powstał na podstawie danych wtórnych publikowanych przez Eurostat, Komisję Europejską, Międzynarodowy Fundusz Walutowy oraz Europejskie Stowarzyszenie Private Equity & Venture Capital (EVCA), a także analizie blisko 180 spółek portfelowych nalężących do 30 funduszy PE w Polsce oraz na badaniu ankietowym 26 funduszy działających na polskim rynku.

Raport KPMG w Polsce pt. „Rynek private equity w Polsce 2016. Trendy i szanse rozwoju” dostępny pod adresem: https://assets.kpmg.com/content/dam/kpmg/pdf/2016/06/pl-raport-kpmg-rynek-private-equity-w–polsce-2016.pdf

Artykuły powiązane

Przedsiębiorstwo może nałożyć obowiązek uzyskania zezwolenia na pobyt pracownika – wyrok TSUE

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) w wyroku z dnia 20 czerwca 2024 r. (sygn. akt C - 540/22) uznał, że pa...

Rejestracje z Polski postrachem na europejskich drogach

Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych opublikowało dane dotyczące szkód powodowanych przez polskich kierowców za...

Nazwa „odszkodowanie” nie wystarczy do zwolnienia z PIT

Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego Naczelny Sąd Administracyjny (NSA) w wyroku z dnia 26 marca 2024 r. (sygn. akt...