bg
Chcę wiedzieć o...
Strona główna
Artykuły
KUKE wesprze eksport polskich towarów na Białoruś

KUKE wesprze eksport polskich towarów na Białoruś

Dodano: 2016-10-28

W dniach 24-25 października 2016 r. w Mińsku odbyło się XX Jubileuszowe Białorusko – Polskie Forum Gospodarcze Dobrosąsiedztwo 2016. Hasłem przewodnim tegorocznej edycji „Dobrosąsiedztwa” było „Nowe otwarcie dla polsko-białoruskiej współpracy gospodarczej”.

W forum uczestniczyli przedstawiciele polskich firm tradycyjnie współpracujących z Białorusią, ale także przedstawiciele biznesu poszukujący za wschodnią granicą nowych kontaktów i możliwości – w sumie około 150 polskich przedsiębiorstw. W spotkaniach brał udział między innymi Piotr Stolarczyk, wiceprezes zarządu Korporacji Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych.

„Polska jest obecnie trzecim partnerem handlowym Białorusi, trzecim eksporterem na Białoruś i dziewiątym inwestorem. Z kolei dla Białorusi Polska jest szóstym rynkiem eksportowym. To dobry punkt startowy do rozwoju wymiany handlowej oraz inwestycji” – podaje KUKE.

– Wymiana handlowa w ostatnich latach spadała – ale powoli to się zmienia. W tym roku nasz eksport na Białoruś wzrośnie – komentuje Piotr Soroczyński, główny ekonomista KUKE. – Za 8 miesięcy tego roku wartość eksportu wyniosła już 800 mln euro, to o 3 proc. więcej niż w analogicznym okresie roku ubiegłego. Warto to podkreślić, szczególnie że przez ostatnie dwa lata mieliśmy systematyczny regres związany z tym, że na Białorusi była trudna sytuacja gospodarcza, będąca pokłosiem tego co działo się w Rosji. Problemy Rosji przelały się na białoruskich dostawców, do tego sytuacja gospodarstw na Białorusi pogorszyła się, dlatego nasze przedsiębiorstwa mniej sprzedawały tam towarów – wyjaśnia Piotr Soroczyński.

Mateusz Morawiecki otwierając Forum zwrócił uwagę, że w eksporcie polskich towarów na Białoruś pomocne mogą być takie instytucje jak KUKE, która posiada wieloletnie doświadczenie w ubezpieczaniu sprzedaży polskich firm na rynek białoruski, czy BGK.

Podczas Forum, Polskę zaproszono do udziału w prywatyzacji na Białorusi. Podpisano również list intencyjny dotyczący utworzenia polsko-białoruskiego centrum szkoleniowego IPO.

Artykuły powiązane

Przedsiębiorstwo może nałożyć obowiązek uzyskania zezwolenia na pobyt pracownika – wyrok TSUE

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) w wyroku z dnia 20 czerwca 2024 r. (sygn. akt C - 540/22) uznał, że pa...

Rejestracje z Polski postrachem na europejskich drogach

Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych opublikowało dane dotyczące szkód powodowanych przez polskich kierowców za...