bg
Chcę wiedzieć o...
Strona główna
Artykuły
Lewiatan zaopiniował projekt rozporządzenia MZ w sprawie informacji udzielanych zakładom ubezpieczeń

Lewiatan zaopiniował projekt rozporządzenia MZ w sprawie informacji udzielanych zakładom ubezpieczeń

Dodano: 2016-07-14

Konfederacja pracodawców Lewiatan zaprezentowała swoje stanowisko do projektu rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie informacji udzielanych zakładom ubezpieczeń przez podmioty wykonujące działalność leczniczą oraz Narodowy Fundusz Zdrowia. Organizacja dostrzega w projekcie wiele braków, które mogą spowodować, że firmy ubezpieczeniowe napotkają problemy z uzyskaniem danych świadczeniodawców.

Projekt rozporządzenia wprowadza m. in. możliwość przekazywania przez NFZ do zakładów ubezpieczeń danych o nazwach i adresach świadczeniodawców, którzy udzielili świadczeń opieki zdrowotnej w związku z wypadkiem lub zdarzeniem losowym. Konfederacja Lewiatan uważa, że nie w każdym jednak przypadku zakład ubezpieczeń będzie w stanie wskazać właściwy oddział NFZ. Problemy mogą wynikać z braku rejonizacji obszarów należących do danej placówki zdrowia i prawa pacjentów do wyboru lekarza pierwszego kontaktu. Organizacja podniosła także, że często poszkodowani w wypadkach zmieniają w trakcie leczenia placówkę, a tylko pełna wiedza o leczeniu umożliwia właściwą wycenę poniesionej szkody.

Krytyce został poddany także zapis dotyczący składania przez zakłady ubezpieczeń wniosku o udzielenie informacji do określonego oddziału wojewódzkiego Funduszu. Zgodnie z projektem rozporządzenia, dyrektor oddziału ma udzielać pisemnej odpowiedzi w terminie 30 dni od dnia otrzymania opłaconego wniosku. Konfederacja określiła ten zapis jako niezasadny, kosztowny i sprzeczny z zasadą ekonomiki postępowania administracyjnego. „W praktyce może dochodzić do sytuacji, w których zakłady będą występowały najpierw do centrali NFZ w celu ustalenia oddziałów, które dane o leczeniu określonego pacjenta posiadają. A dopiero później do określonego oddziału” – czytamy w stanowisku Konfederacji. Jako lepsze rozwiązanie zaproponowano kierowanie wniosku do centrali NFZ, która może przekazywać zbiorczą informację o świadczeniodawcach do zakładu ubezpieczeń.

Konfederacja Lewiatan uznała także, że termin 30 dni na rozpatrzenie wniosku i udzielenie odpowiedzi jest „zbyt długi i zupełnie nieuzasadniony w świetle ogłaszanych przez rząd zmian mających na celu uproszczenie i przyśpieszenie działań administracji publicznej”.

„Dodatkowo z uwagi na wysoki stopień informatyzacji danych gromadzonych przez NFZ przygotowywanie dokumentacji w postaci nazwy i adresu świadczeniodawcy, który udzielił ubezpieczonemu świadczeń opieki zdrowotnej w związku z wypadkiem lub zdarzeniem losowym będącym podstawą ustalenia odpowiedzialności, jest nieuzasadnione. Wpłynie to bezpośrednio na opóźnienie procesu decyzyjnego w zakładzie ubezpieczeniowym” – zaprezentowano w stanowisku.

Konsultacje publiczne projektu rozporządzenia Ministra Zdrowia potrwają jeszcze do 15 lipca.

Artykuły powiązane

Wesołych Świąt dla wszystkich czytelników BeInsured!

Życzymy Świąt pełnych spokoju, jak po wykupieniu najlepszej polisy! Niech ubezpieczenia będą równie niezawodne jak Św...

UODO: Numer PESEL nie powinien widnieć w certyfikacie podpisu elektronicznego

Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych (UODO) zwrócił się do Ministra Cyfryzacji z wnioskiem o zmianę przepisów dotyc...

Blokada strony internetowej przez ABW bezpodstawna – NSA ostatecznie rozstrzyga

Naczelny Sąd Administracyjny (NSA) w wyroku z 26 września 2024 roku (sygn. akt II GSK 2046/23) uznał, że Agencja Bez...