bg
Chcę wiedzieć o...
Strona główna
Artykuły
Listki CSR POLITYKI rozdane

Listki CSR POLITYKI rozdane

Dodano: 2021-06-10

Już po raz dziesiąty tygodnik POLITYKA we współpracy z firmą doradczą Deloitte oraz Forum Odpowiedzialnego Biznesu zaprosił firmy działające w Polsce do przeglądu ich rozwiązań wspierających zrównoważony rozwój i zaangażowanie społeczne.

Kontekst rynkowy zrównoważonego rozwoju zmienił się diametralnie przez ostatnie lata. Silny związek ryzyk finansowych z czynnikami ESG ujawnił kryzys klimatyczny i pandemia. W oparciu o czynniki ESG właśnie, tworzone są ratingi i oceny pozafinansowe przedsiębiorstw, państw i innych organizacji. Składają się one z trzech elementów E –  (environmental) – środowisko, S – (social responsibility) – społeczna odpowiedzialność, G – (corporate governance) – ład korporacyjny.

Obecnie trwają prace Komisji Europejskiej nad nowym standardem raportowania. Na poziomie globalnym ogłoszono współpracę instytucji opracowujących pięć kluczowych standardów wytycznych ds. ujawnień ESG. Co więcej, na świecie powstają koalicje zrzeszające instytucje regulujące i nadzorujące rynki finansowe na rzecz zeroemisyjności, redukcji plastiku czy włączenia czynników ESG w standardy raportowania finansowego.

Ani przedsiębiorstwa, ani rządy nie są w stanie poradzić sobie z aktualnymi wyzwaniami zrównoważonego rozwoju w pojedynkę. Kontekst wymaga od polskich firm nowego podejścia do rozwoju biznesu oraz zwiększenia standardów ESG.

Organizatorzy przeanalizowali działania firm, związane z obszarami takimi jak ład korporacyjny, prawa człowieka, zachowania wobec pracowników, ochrona środowiska naturalnego, dbałość o klienta, uczciwość biznesowa i zaangażowanie społeczne. W przypadku realizacji Celów Zrównoważonego Rozwoju (SDG’s) skoncentrowali się na projektach związanych z inicjatywami na rzecz przeciwdziałania ekonomicznym i społecznym skutkom pandemii oraz na działaniach na rzecz ograniczenia negatywnego wpływu na środowisko naturalne i klimat.

W tegorocznej edycji zestawienia tygodnika POLITYKA udział wzięła rekordowa liczba firm. Wysłano 124 ankiety, wyróżnione zostały aż 92 podmioty. Połowa z nich otrzymała Biały Listek CSR POLITYKI, 24 – Srebrny Listek CSR POLITYKI, a 15 – Złoty Listek CSR POLITYKI. Z uwagi na to, że w tym roku przypadła jubileuszowa edycja przyznano specjalny tytuł – Brylantowy Listek CSR POLITYKI i nagrodzono statuetką cztery firmy, które we wszystkich 10 edycjach zestawienia najczęściej otrzymywały najwyższe wyróżnienie, czyli Złoty Listek CSR POLITYKI: Orange Polska i firma logistyczna Schenker – dziewięciokrotnie, a PKN Orlen i Polpharma – siedmiokrotnie.

– Przez 10 lat zestawienia Listków CSR POLITYKI miałam okazję zaobserwować, jak z roku na rok zmienia się postrzeganie i wdrażanie działań z zakresu społecznej odpowiedzialności biznesu i zrównoważonego rozwoju – mówi Irena Pichola, partner Deloitte, liderka Zespołu doradczego ds. Zrównoważonego Rozwoju i Odpowiedzialnego Biznesu w Polsce i regionie Europy Środkowej. – Wówczas byliśmy w bardzo wąskim gronie spółek, które inspirowały się swoimi grupowymi strategiami lub wykonywały pracę na gruncie lokalnym. Były to głównie największe podmioty, spółki Skarbu Państwa. Dzisiaj firma, która prowadzi szeroko zakrojony program zarządzania różnorodnością czy wdraża działania ograniczające emisję CO², nie stanowi wyjątku. Wprost przeciwnie, dziwi nas, jeżeli ktoś tego nie robi. Odpowiedzialność biznesu coraz częściej definiowana trzema czynnikami ESG weszła do kanonu biznesowych praktyk i będzie się tylko umacniać. Ogromnie mnie cieszy coraz większa świadomość, że te zagadnienia muszą trafić na agendę zarządów, a działania, aby być skuteczne, muszą być zintegrowane z podstawowymi wartościami firmy i modelem jej działania – podkreśla Irena Pichola.

Listkom CSR POLITYKI, jak co roku, towarzyszył przegląd inicjatyw wspierających realizację 17 Celów Zrównoważonego Rozwoju (SDGs). Firmy zostały poproszone o podzielenie się dobrymi praktykami, które odnoszą się do Celu 13, dotyczącego ochrony środowiska naturalnego i klimatu. Co więcej, ustanowiono dodatkową kategorię nagród przeznaczoną dla inicjatyw związanych z przeciwdziałaniem ekonomicznym i społecznym skutkom pandemii, czyli z Celami SDGs 3, 8 i 10.

– Dobre praktyki, wspierające realizację Celów Zrównoważonego Rozwoju i zgłoszone do tegorocznego zestawienia Listków CSR POLITYKI, potwierdzają znaczenie roli biznesu w walce z pandemią. Firmy starały się pomagać na różnych płaszczyznach, wykorzystując do tego własne kompetencje i zasoby. W związku z tym, że na pierwszy plan wysunęły się kwestie zdrowia i bezpieczeństwa, widać znaczącą kontrybucję firm w realizacji Celu 3, dotyczącego dobrego zdrowia i jakości życia. Jednak mimo niestabilności, którą naznaczony był okres tzw. koronakryzysu, firmy pozostały przy priorytetach środowiskowych – podsumowuje sytuację Marzena Strzelczak, prezeska Forum Odpowiedzialnego Biznesu.

Wyniki X edycji zestawienia Listków CSR POLITYKI zostały ogłoszone także podczas uroczystej gali w redakcji tygodnika POLITYKA. Pełna lista laureatów dostępna jest na stronie:  https://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/rynek/2121329,1,utrzymywanie-wysokich-standardow.read

Artykuły powiązane

Przedsiębiorstwo może nałożyć obowiązek uzyskania zezwolenia na pobyt pracownika – wyrok TSUE

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) w wyroku z dnia 20 czerwca 2024 r. (sygn. akt C - 540/22) uznał, że pa...

Rejestracje z Polski postrachem na europejskich drogach

Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych opublikowało dane dotyczące szkód powodowanych przez polskich kierowców za...

Nazwa „odszkodowanie” nie wystarczy do zwolnienia z PIT

Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego Naczelny Sąd Administracyjny (NSA) w wyroku z dnia 26 marca 2024 r. (sygn. akt...